2019-12-12 15:55

VICTORIE mare pentru perechea TECĂU-ROJER la Turneul Campionilor. Principalii favoriți au fost răpuși

|  16:15

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer, a învins, miercuri, echipa columbiană Juan Sebastian Cabal/Robert Farah, favorită principală, în grupa Max Mirni din cadrul Turneului Campionilor.

Tecău şi Rojer s-au impus cu scorul de 6-2, 5-7, 10-8, într-o oră şi jumătate. Primul set a fost o formalitate pentru cuplul româno-olandez, pentru ca setul doi să fie echilibrat, până la 5-5, când perechea columbiană s-a desprins fix când aveau nevoie mai mare.

În decisiv, Tecău și partenerul său au condus cu 4 l1, pentru ca adversarii să revină fantastic și să conducă cu 8-7. La final, după o oră și jumătate, din fericire, Tecău și Rojer s-au impus cu 10-8.

În ultimul meci al grupei, decisive în privința calificării, Tecău și Rojer se vor duela cu dublul Pierre-Hugues Herbert (FRA) / Nicolas Mahut (FRA), cap de serie numărul șapte.