2019-12-15 21:02

UPDATE. WIMBLEDON. Horia Tecău şi Jean Julien-Rojer, calificaţi fără luptă după abandonul adversarilor

|  17:22

Horia Tecău şi olandezul Jean Julien Rojer, favoriţi numărul 4, s-au calificat în turul doi al turneului de dublu de la Wimbledon.

UPDATE 18.11. Irina Begu, cap de serie numărul 29, s-a calificat cu mari emoţii în turul 3 al turneului pe iarbă de la Wimbledon, al treilea de Mare Șlem al anului. Românca s-a impus în trei seturi, scor 7-5, 6-7 (4), 7-5, în fața Lesiei Ţurenko (Ucraina). Begu putea închide meciul în două seturi, când a ratat o minge de meci, pentru ca apoi arbitrul de scaun să o dezavantajeze la o minge decisivă. În setul 3, Irina, epuizată, a fost mai mereu condusă pe tabelă, dar a găsit puterea de a întoarce pe final soarta meciului.

Perechea româno-batavă au acces mai departe după ce cuplul Martin Klizan (Slovacia)/Lukas Rosol (Cehia) a abandonat în primul set, la scorul de 3-0 în favoarea adversarilor.

În turul doi, Tecău şi Rojer vor juca împotriva perechii formate din germanul Andre Begemann şi austriacul Julian Knowle.

Calificarea în turul al doilea la dublu este recompensată la Wimbledon cu un premiu total de 13.750 de lire sterline.