2020-02-22 12:58

MARII CÂŞTIGĂTORI ai galei Globurile de Aur 2020. Filmele „1917” şi „Once Upon a Time...”, cele mai multe premii

 |  18:43
MARII CÂŞTIGĂTORI ai galei Globurile de Aur 2020. Filmele „1917” şi „Once Upon a Time...”, cele mai multe premii

Globurile de Aur 2020. Filmele „1917” (foto), regizat de Sam Mendes, şi „Once Upon a Time... in Hollywood”, de Quentin Tarantino, au fost desemnate duminică noapte marile câştigătoare ale celei de 77-a gale a premiilor Globurile de Aur.

Gala Globurilor de Aur deschide, anual, sezonul premiilor la Hollywood. HFPA acordă 25 de premii la categorii care acoperă ariile cinematografie şi televiziune.

Serialele „Succession” şi „Fleabag” au obţinut câte două trofee, la fel şi miniseria „Chernobyl”.

Ricky Gervais a revenit pentru a cincea oară în postura de gazdă a ceremoniei. Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Jennifer Lopez, Ana de Armas, Amy Poehler, Rami Malek, Dakota Fanning, Chris Evans, Scarlett Johansson, Nick Jonas, Ansel Elgort, Tiffany Haddish, Kate McKinnon, Will Ferrell, Rachel Weisz, Naomi Watts, Kerry Washington, Octavia Spencer, Sofia Vergara, Charlize Theron, Margot Robbie, Salma Hayek, Cate Blanchett şi Daniel Craig s-au numărat printre cei care au înmânat trofee, potrivit News.ro.

Lista completă a câştigătorilor:

FILM

Cel mai bun film - dramă

„The Two Popes” (Netflix)

„1917” (Universal) - câştigător

„The Irishman” (Netflix)

„Joker” (Warner Bros.)

„Marriage Story” (Netflix)

Cel mai bun film - comedie/musical

„Dolemite Is My Name” (Netflix)

„Jojo Rabbit” (Fox Searchlight)

„Knives Out” (Lionsgate)

„Once Upon a Time... in Hollywood” (Sony) - câştigător

„Rocketman” (Paramount)

Cea mai bună actriţă într-un film - dramă

Cynthia Erivo, „Harriet”

Scarlett Johansson, „Marriage Story”

Saoirse Ronan, „Little Women”

Charlize Theron, „Bombshell”

Renée Zellweger, „Judy” - câştigătoare

Cel mai bun actor într-un film - dramă

Christian Bale, „Ford v Ferrari”

Antonio Banderas, „Dolor y gloria”

Adam Driver, „Marriage Story”

Joaquin Phoenix, „Joker” - câştigător

Jonathan Pryce, „The Two Popes”

Cea mai bună actriţă într-un film - comedie/ musical

Ana De Armas, „Knives Out”

Awkwafina, „The Farewell” - câştigătoare

Cate Blanchett, „Where’d You Go Bernadette”

Beanie Feldstein, „Booksmart”

Emma Thompson, „Late Night”

Cel mai bun actor într-un film – comedie/ musical

Roman Griffin Davis, „Jojo Rabbit”

Leonardo DiCaprio, „Once Upon a Time... in Hollywood”

Taron Egerton, „Rocketman” - câştigător

Eddie Murphy, „Dolemite Is My Name”

Daniel Craig, „Knives Out”

Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un film

Kathy Bates, „Richard Jewell”

Annette Bening, „The Report”

Laura Dern, „Marriage Story” - câştigătoare

Jennifer Lopez, „Hustlers”

Margot Robbie, „Bombshell”

Cel mai bun actor în rol secundar într-un film

Al Pacino, „The Irishman”

Joe Pesci, „The Irishman”

Brad Pitt, „Once Upon a Time... in Hollywood” - câştigător

Tom Hanks, „A Beautiful Day in the Neighborhood”

Anthony Hopkins, „The Two Popes”

Cel mai bun regizor

Bong Joon Ho, „Parasite”

Sam Mendes, „1917” - câştigător

Todd Phillips, „Joker”

Martin Scorsese, „The Irishman”

Quentin Tarantino, „Once Upon a Time... in Hollywood”

Cel mai bun scenariu

Noah Baumbach, „Marriage Story”

Bong Joon-ho şi Han Jin Won, „Parasite”

Anthony McCarten, „The Two Popes”

Quentin Tarantino, „Once Upon a Time... in Hollywood” - câştigător

Steven Zaillian, „The Irishman”

Cel mai bun film de animaţie

„Frozen 2” (Disney)

„How to Train Your Dragon: The Hidden World” (Universal)

„The Lion King” (Disney)

„Missing Link” (United Artists Releasing) - câştigător

„Toy Story 4” (Disney)

Cel mai bun film în limbă străină

„Les misérables” (Franţa), de Ladj Ly

„Dolor y gloria” (Spania), de Pedro Almodóvar

„Parasite” (Coreea de Sud), de Bong Joon-ho - câştigător

„Portrait de la jeune fille en feu” (Franţa), de Céline Sciamma

„The Farewell” (China), de Lulu Wang

Cea mai bună coloană sonoră

Daniel Pemberton, „Motherless Brooklyn”

Alexandre Desplat, „Little Women”

Hildur Guðnadóttir, „Joker” - câştigător

Randy Newman, „Marriage Story”

Thomas Newman, „1917”

Cel mai bun cântec original

„Beautiful Ghosts”, din „Cats”

„I’m Gonna Love Me Again”, din „Rocketman” (Elton John şi Bernie Taupin) - câştigător

„Into the Unknown”, din „Frozen 2”

„Spirit”, din „The Lion King”

„Stand Up”, din „Harriet”

TELEVIZIUNE

Cel mai bun serial - dramă

„Big Little Lies” (HBO)

„The Crown” (Netflix)

„Killing Eve” (BBC America)

„The Morning Show” (Apple TV Plus)

„Succession” (HBO) - câştigător

Cel mai bun serial - comedie/ musical

„Barry” (HBO)

„Fleabag” (Amazon) - câştigător

„The Kominsky Method” (Netflix)

„The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)

„The Politician” (Netflix)

Cea mai bună miniserie/ film de televiziune

„The Loudest Voice” (Showtime)

„Unbelievable” (Netflix)

„Catch-22” (Hulu)

„Chernobyl” (HBO) - câştigător

„Fosse/Verdon” (FX)

Cea mai bună actriţă într-o miniserie sau film de televiziune

Kaitlyn Dever, „Unbelievable”

Joey King, „The Act”

Helen Mirren, „Catherine the Great”

Merritt Wever, „Unbelievable”

Michelle Williams, „Fosse/Verdon” - câştigătoare

Cel mai bun actor într-o miniserie sau film de televiziune

Jared Harris, „Chernobyl”

Sam Rockwell, „Fosse/Verdon”

Christopher Abbott, „Catch-22”

Sacha Baron Cohen, „The Spy”

Russell Crowe, „The Loudest Voice” - câştigător

Cea mai bună actriţă într-un serial - dramă

Reese Witherspoon, „The Morning Show”

Jennifer Aniston, „The Morning Show”

Olivia Colman, „The Crown” - câştigătoare

Jodie Comer, „Killing Eve”

Nicole Kidman, „Big Little Lies”

Cel mai bun actor într-un serial - dramă

Tobias Menzies, „The Crown”

Billy Porter, „Pose”

Brian Cox, „Succession” - câştigător

Kit Harington, „Game of Thrones”

Rami Malek, „Mr. Robot”

Cea mai bună actriţă într-un serial - comedie

Christina Applegate, „Dead to Me”

Rachel Brosnahan, „The Marvelous Mrs. Maisel”

Kirsten Dunst, „On Becoming a God in Central Florida”

Natasha Lyonne, „Russian Doll”

Phoebe Waller-Bridge, „Fleabag” - câştigătoare

Cel mai bun actor într-un serial - comedie

Ramy Youssef, „Ramy” - câştigător

Michael Douglas, „The Kominsky Method”

Bill Hader, „Barry”

Ben Platt, „The Politician”

Paul Rudd, „Living With Yourself”

Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un serial, miniserie sau film de televiziune

Patricia Arquette, „The Act” - câştigătoare

Helena Bonham Carter, „The Crown”

Toni Collette, „Unbelievable”

Meryl Streep, „Big Little Lies”

Emily Watson, „Chernobyl”

Cel mai bun actor secundar într-un serial, miniserie sau film de televiziune

Alan Arkin, „The Kominsky Method”

Kieran Culkin, „Succession”

Andrew Scott, „Fleabag”

Stellan Skarsgård, „Chernobyl” – câştigător

Henry Winkler, „Barry”

Premiul onorific „Cecil B. DeMille” - Tom Hanks

Premiul onorific „Carol Burnett” - Ellen DeGeneres


Aparut in Puterea / Ultima modificare in data de: 2020-01-06



Parerea ta...

Doresc sa comentez



PUBLICITATE


Ultimele stiri


PUBLICITATE





PUBLICITATE


STARBAG




Saray

FOCUS MEDIA

Profesionalism focusat pe tine