34% dintre testele din ultima zi au ieșit pozitive. Peste 1.250 de pacienți infectați, internați la ATI

În ultimele 24 de ore, din totalul de 7.116 de teste pentru Covid-19 efectuate, 2.489 au fost pozitive. De asemenea, 87 de persoane au murit, iar alte 1.255 se află în stare gravă la terapie intensivă.

De la debutul epidemiei în România au fost confirmate 593.783 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 501.896 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.489 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11716262,55
2.Arad13451312,76
3.Argeș176311383,09
4.Bacău15577771,97
5.Bihor16865832,8
6.Bistrița-Năsăud693422,28
7.Botoșani7630341,82
8.Brașov23839454,59
9.Brăila7572523,25
10.Buzău7891301,77
11.Caraș-Severin593852,16
12.Călărași5902392,58
13.Cluj27553994,56
14.Constanța244521284,97
15.Covasna483091,34
16.Dâmbovița13921402,3
17.Dolj14423141,94
18.Galați145251253,08
19.Giurgiu5843662,4
20.Gorj4893100,77
21.Harghita516740,68
22.Hunedoara10953532,38
23.Ialomița6289453,12
24.Iași254201091,76
25.Ilfov218461696,73
26.Maramureș9995321,78
27.Mehedinți4724181,69
28.Mureș14416452,18
29.Neamț10560391,28
30.Olt8918401,05
31.Prahova22843292,42
32.Satu Mare667131,82
33.Sălaj60041,28
34.Sibiu16367152,5
35.Suceava1487291,44
36.Teleorman6980292,35
37.Timiș238461284,02
38.Tulcea5002302,98
39.Vaslui9594202,03
40.Vâlcea9381282,05
41.Vrancea6764271,05
42.Mun. București925943416,03
43.Cazuri noi nealocate pe județe3191*223 
 TOTAL593.7832.489

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Cele mai citite articole

Un autocar cu 44 de pasageri a luat foc pe A1,...

Un autocar în care se aflau 44 de pasageri a luat foc marți dimineață, pe autostrada A1, între Sebeș și Sibiu. Călătorii au reușit...
Cristina Todoran și Ludovic Orban. Fotografie realizată în Photosop

Prima reacție a lui Orban după scandalul scrisorii pierdute a amantei...

Ludovic Orban și-a făcut prima apariție publică după ce PUTEREA.RO a publicat scrisoarea pierdută a fostei sale amante. Orban se plimba galant și zâmbăreț...