Simona Halep s-a calificat în semifinale, la Linz, după o revenire senațională cu Jasmine Paolini

Publicat: 10 nov. 2021, 22:04, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Simona Halep, a doua favorită, s-a calificat în semifinalele turneului WTA 250 de la Linz (Austria), dotat cu premii totale de 189.708 euro. Jucătoarea română de tenis a învins-o pe italianca Jasmine Paolini, miercuri seara, cu 4-6, 7-5, 6-0.

Paolini a început bine meciul și s-a impus în primul set cu 6-4, după 42 de minute de joc. Românca a câștigat primul game la 0-3, apoi Paolini a condus cu 5-2.

În setul al doilea, fostul lider WTA a fost mai agresivă. Românca a început cu break , dar italianca a răspuns cu trei game-uri la rând. Jocul a fost extremd e echilibrat, socrul ajungând la 5-5. Apoi, sportiva română a câştigat pe serviciul adversarei, la 0, a luat şi game-ul următor, tot la 0, şi a egalat la seturi, după 7-5 şi după o oră şi 35 de minute.

În decisiv, Halep s-a impus cu 6-0, iar în turul următor va evolua cu Jaqueline Cristian, locul 100 WTA, beneficiară a unui wildcard, sau cu rusoaica Veronika Kudermetoba, locul 32 WTA şi cap de serie numărul 4.

Calificarea în semifinale este recompensată la competiţia din oraşul austriac cu un premiu de 8.144 de euro şi cu 110 puncte WTA.