Rapid – FC Botoșani 3-0. Victorie pentru echipa lui Mutu, la primul meci oficial jucat pe noul stadion din Giulești (Video)

Publicat: 02 apr. 2022, 22:55, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Rapid - FC Botoșani 3-0. Victorie pentru echipa lui Mutu, la primul meci oficial jucat pe noul stadion din Giulești (Video)

Rapid a învins-o, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, pe FC Botoşani, într-un meci din etapa a treia a play-out-ului Ligii 1. A fost prima partidă oficială pe noul stadion Rapid – Giuleşti.

În minutul 10, slovacul Vojtus a deschis scorul. Oaspeții au replicat în minutul 14, când Papa l-a pus la încercare pe portarul giuleștenilor.

Sefer a dus scorul la 2-0, în minutul 61, acesta marcând din lovitură liberă. Gazdele au primit penalty, în minutul 78, în urma unui fault comis de Dican asupra lui Ioniță.

Albu a transformat lovitura de pedeaspă, stabilind scorul final. Rapid ocupă locul 7, cu 29 de puncte, iar FC Botoșani o urmează în clasament, cu același număr de puncte.

În sezonul regulat, Rapid s-a impus cu 2-0 la Botoşani, iar în retur scorul a fost egal, 1-1.

Rapid: Moldovan – Belu Iordache, Săpunaru, Grigore, Morais – Albu, Kait – Sefer (Pănoiu ’74), Ioniţă (Dandea ’82), Ilie (Carnat ’68) – Vojtus (Bălan ’46). Antrenor: Adrian Mutu.

FC Botoşani: Pap – Ţigănaşu, Dawa, Haruţ, Braun – Papa (Roman ’74), Dican – Jaja (Tisdell ’73), Tîrcoveanu (Criciuma ’61), Mailat – Roman II (Petkovski ’82). Antrenor: Marius Croitoru.