Andorra – România 0-2, în debutul preliminariilor EURO 2024. Ce urmează pentru ”tricolori”

Publicat: 25 mart. 2023, 23:50, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Andorra - România 0-2, în debutul preliminariilor EURO 2024. Ce urmează pentru ”tricolori”

Naţionala de fotbal a României a învins Andorra cu scorul de 2-0, sâmbătă seara, pe Estadi Nacional din Andorra la Vella, la debutul în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Tricolorii au început curajos meciul din Andorra, iar în minutul 9 Moruțan a combinat cu Man, mingea a ricoșat dintr-un adversar până la Alibec, iar atacantul legitimat la Farul a șutat pe lângă poartă.

În minutul 29, România a avut un gol anulat, după consultarea VAR. După o centrare de pe stânga, Alibec trimis cu capul în bară, mingea a ajuns la Man, care a deviat-o până la același Alibec, iar acesta a înscris, dar golul a fost anulat pe motiv offside.

În minutul 35, Moruțan a centrat în careu, iar Dennis Man a deschis scorul cu o lovitură de cap.

Oaspeții au început perfect repriza secundă, iar în minutul 49, Alibec a dublat avantajul tricolorilor. Inițial, golul a fost anulat pentru offside, dar după consultarea VAR, reușita a fost validată.

În minutul 75, Octavian Popescu și-a încercat norocul, dar șutul acestuia nu l-a putut învinge pe portarul advers.

ANDORRA: 12. Álvarez – 18. C. Rubio, 20. Llovera, 5. Alavedra, 15. San Nicolás – 16. A. Martínez (14. E. Vales, 72), 3. M. Vales (19. Guillén, 60), 4. M. Rebés, 17. Joan Cervós (7. Pujol, 86) – 8. M. Vieira, 11. A. Rosas (9. R. Fernández, 72).  Selecționer: Koldo Álvarez
Rezerve: 1. Gómes, 13. F. Pires – 2. De Pablos, 6. X. Vieira, 10. I. Fernandez, 21. M. García, 22. V. Bernat, 23. J. Rubio

ROMÂNIA: 12. Radu – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 23. Sorescu – 18. R. Marin (6. Băluță, 64), 11. Olaru (14. M. Marin, 64), 10. Stanciu-cpt. (19. Tănase, 78) – 21. Moruțan (17. Dobre, 73), 7. Alibec, 20. Man (22. Oct. Popescu, 73). Selecționer: Edward Iordănescu
Rezerve: 1. Niță, 16. Moldovan – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 8. Cicâldău, 9. Munteanu, 13. Opruț

România face parte din Grupa I a preliminariilor EURO 2024, alături de Elveția, Israel, Kosovo, Belarus și Andorra. Tot sâmbătă, Elveția a învins reprezentativa Belarusului, scor 5-0, iar Israel și Kosovo au remizat, 1-1. Pentru elevii lui Edi Iordănescu urmează partida cu Belarus de pe teren propriu, pe 28 martie de la ora 21:45.