Ploaie de drone asupra Moscovei lansată de ucraineni
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/06/drone-scaled.jpg)
Capitala Rusiei a fost din nou zguduită de explozii în noaptea de sâmbătă spre duminică, într-unul dintre cele mai intense atacuri aeriene atribuite Ucrainei de la începutul războiului.
Potrivit autorităților ruse, peste 20 de drone au fost interceptate de sistemele de apărare antiaeriană începând cu ora 18:00, ora locală.
Incendiu la periferia Moscovei
Un incendiu puternic a izbucnit în orașul Zelenograd, situat la aproximativ 37 de kilometri nord-vest de centrul Moscovei. Pe rețelele sociale au apărut imagini cu autovehicule în flăcări și cu fragmente de dronă care lovesc etajele superioare ale unui bloc de locuințe.
Canalul rusesc Baza a publicat secvențe video surprinse de camerele de supraveghere din zonă, în care sunt vizibile daune cauzate de impactul dronelor.
Zboruri suspendate pe patru aeroporturi
Autoritatea aeronautică rusă, Rosaviația, a suspendat temporar zborurile pe cele patru aeroporturi internaționale din Moscova.
Avioanele au fost redirecționate către Sankt Petersburg, iar restricțiile au fost ridicate în jurul orei 04:00 dimineața.
Zeci de drone doborâte în apropierea capitalei
Potrivit Ministerului rus al Apărării, în cursul nopții au fost doborâte 93 de drone ucrainene în mai multe regiuni ale Federației Ruse. Dintre acestea, 19 ar fi fost interceptate în zona Moscovei, în ceea ce pare a fi cel mai amplu atac aerian cu drone asupra capitalei din ultimele săptămâni.
Aceasta a fost a patra noapte consecutivă în care capitala Rusiei este ținta unor atacuri cu drone. În seara precedentă, alte 13 drone ar fi fost lansate dinspre Ucraina. Deși autoritățile de la Kiev refuză adesea să comenteze aceste operațiuni, este bine cunoscut faptul că Ucraina vizează constant infrastructura militară și industrială de pe teritoriul rus.
Tensiuni crescute Kiev, Moscova și Washington
Atacul vine într-un moment de tensiuni crescute între Washington, Kiev și Moscova. Potrivit Financial Times, fostul președinte american Donald Trump ar fi transmis Kremlinului un ultimatum de 50 de zile pentru încheierea unui acord de pace, în caz contrar amenințând cu impunerea unor tarife economice severe.
Surse citate de publicație susțin că Trump l-ar fi întrebat pe președintele ucrainean Volodimir Zelenski, într-o convorbire telefonică din iunie, dacă Ucraina poate lovi Moscova. Răspunsul ar fi fost afirmativ, cu condiția livrării de rachete cu rază lungă de acțiune din partea SUA.
Trump a negat ulterior că ar fi încurajat astfel de atacuri și a declarat că nu susține furnizarea de armament capabil să lovească capitala Rusiei