Vlad Pascu a fost condamnat DEFINITIV la 10 ani de închisoare pentru accidentul de la 2 mai

Publicat: 21 aug. 2025, 11:10, de Ionut Jifcu, în ACTUALITATE , ? cititori
Vlad Pascu a fost condamnat DEFINITIV la 10 ani de închisoare pentru accidentul de la 2 mai

Accidentul tragic de la 2 Mai a avut consecințe severe, iar autorul, Vlad Pascu, a primit o condamnare definitivă de 10 ani de închisoare. Sentința a fost pronunțată de Curtea de Apel Constanța, la doi ani și două zile de la producerea evenimentului, confirmând decizia inițială a Judecătoriei Mangalia.

Vlad Pascu a fost condamnat

”Admite apelurile formulate de părţile civile Olariu Mihaela, Olariu Valentin, Olariu Marin, Olariu Maria Selena, Olariu Maria, Tănase Andreea şi Dinu Gabriela, desfiinţează, în parte, sentinţa penală nr.25/ 31.01.2025 pronunţată de Judecătoria Mangalia, şi rejudecând, respinge ca inadmisibilă introducerea în cauză în calitate de intervenient accesoriu a Fundaţiei Române pentru Asistarea Victimelor Accidentelor, (FRAVA.) În baza art.421 pct.2 lit.a C.p.p., admite apelul formulat de Biroul Asigurătorilor de Autovehicule din România (BAAR), împotriva aceleiaşi sentinţe şi reduce cuantumul daunelor morale acordate părţii civile Bârzan Darius-Dumitru, de la 50.000 euro la 20.000 euro”, se arată în minuta instanţei, citată de news.ro.

Apelurile declarate de Vlad Pascu și de procurori au fost respinse.

”În baza art.421 pct. 1 lit. b Cod de procedură penală, respinge apelurile declarate de către: Parchetul de pe lângă Judecătoria Mangalia, inculpatul Pascu Matei Vlad, părţile civile: Ionescu Cristina Ileana, Coniac Vlad Alexandru, Dragomir Cătălin Ştefan, Dragomir Livia, Dragomir Eva Teodora, Voinea Ruxandra, Voinea Marin şi Bârzan Darius-Dumitru, împotriva sentinţei penale nr.25/31.01.2025 pronunţată de Judecătoria Mangalia, ca nefondate. În baza art.421 pct. 1 lit.a Cod de procedură penală, respinge apelul declarat de către Fundaţia Română pentru Asistarea Victimelor Accidentelor (FRAVA), ca inadmisibil. În baza art.422 Cod de procedură penală, raportat la art.72 Cod penal, deduce din pedeapsa aplicată inculpatului şi perioada executată de la data de 31.01.2025 la zi”, mai precizează minuta Curţii de Apel Constanţa.

Accidentul și urmările imediate

În dimineața zilei de 19 august 2023, în jurul orei 5.30, autoritățile au fost alertate despre producerea unui grav accident pe DN 39, între Vama Veche și 2 Mai, după ce o mașină a intrat într-un grup de persoane. În urma impactului, o tânără de 20 de ani și un tânăr de 21 de ani au decedat, iar alți trei tineri au fost răniți. Vlad Pascu, autorul accidentului, a părăsit locul faptei, fiind ulterior găsit în Vama Veche. Testele au indicat consumul de cocaină, amfetamină și metamfetamină.

Vlad Pascu a fost reținut pentru 24 de ore și prezentat Judecătoriei Mangalia, care a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile.

Greșeli și erori înainte de accident

Șeful de atunci al IPJ Constanța, Adrian Glugă, a oferit detalii despre comportamentul lui Pascu înainte de accident. Tânărul sosise în Constanța pe 17 august 2023 împreună cu tatăl său, fiind oprit în trafic a doua zi pentru nerespectarea regulilor rutiere. Cu câteva ore înainte de tragedie, un apel la 112 semnala un autoturism care circula haotic pe DN 39. Patrula mixtă a depistat mașina la ora 02.40, în autoturism aflându-se și alte două persoane. În timpul controlului, au fost găsite substanțe interzise, însă Vlad Pascu nu a fost testat pentru droguri în acel moment.

Ca urmare a accidentului și a modului de intervenție, mai mulți polițiști și-au pierdut funcțiile. Adjunctul șefului IPJ Constanța responsabil cu siguranța rutieră și ordinea publică, șeful Poliției Rutiere Constanța, șeful Poliției municipiului Mangalia și șeful Poliției Vama Veche au fost eliberați din funcție la cerere.