Avertisment pentru Guvernul Bolojan: „România intră într-o spirală de stagnare și inflație” — Economistul Cristian Păun, despre erorile strategice care pot declanșa o criză
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/10/485800478_2276401396114015_3876470028528105937_n.jpg)
România riscă o criză economică profundă dacă actualul model de guvernare nu se schimbă rapid, avertizează profesorul de economie Cristian Păun. Acesta critică dur politicile fiscale și lipsa de viziune a Guvernului condus de Ilie Bolojan, despre care spune că „sufocă mediul privat și alungă capitalul străin”.
Economistul Cristian Păun, într-un interviu acordat Digi24, subliniază că țara traversează o perioadă periculoasă de stagnare industrială, în timp ce energia și agricultura — sectoarele care ar trebui să susțină dezvoltarea — sunt „lăsate să se prăbușească între taxe, corupție și incompetență”.
„Antreprenorul român este tratat cu dispreț”
Cristian Păun susține că fiscalitatea excesivă distruge inițiativa privată și alungă investitorii. „Avem o Românie în care antreprenorul, fie el mic sau mare, este tratat cu un sictir de proletar. N-ai cum să ai dezvoltare așa. Investițiile străine directe au scăzut cu 17% anul trecut. Dacă aș fi guvernatorul acestei țări, această cifră mi-ar da fiori”, a declarat profesorul ASE.
În opinia sa, măsurile de suprataxare a profiturilor și a cifrei de afaceri sunt „o lovitură directă” dată competitivității economiei românești. „România, încet-încet, se izolează prin felul în care tratează mediul de afaceri doar ca pe un plătitor de taxe”, avertizează el.
Gazul din Marea Neagră, „șansa ratată a unei generații”
Economistul consideră că România nu reușește să valorifice avantajele naturale pe care le are — în special gazul din Marea Neagră — din cauza lipsei de strategie și a birocrației.
„Ar trebui să vedem vești bune din economie, de pe câmpul de bătălie al companiilor. Dar vedem doar proiecte eșuate. Gazul de la Marea Neagră era un avantaj clar, dar discuțiile cu investitorii în petrochimie și îngrășăminte s-au blocat. Nu vine nimeni”, a spus Păun. El amintește și proiectul energetic de la Craiova, închis deși era finanțat cu fonduri europene: „Uniunea Europeană ne dădea bani să transformăm cărbunele în gaz. Dar nu am fost în stare. Nimeni nu dă explicații. Probabil că cerințele noastre sunt de neacceptat pentru investitori. Venim dintr-una dintre cele mai corupte țări din Uniunea Europeană și asta se vede în rezultate.”
„Avem blestemul resurselor. Suntem bogați, dar prost conduși”
Păun susține că România este o țară bogată în resurse, dar fără un plan coerent de valorificare. „Avem gaz, avem pământ, dar producem doar cereale și floarea-soarelui. E o agricultură primitivă. Ca orice țară bananieră, trăim în blestemul resurselor — le avem, dar nu știm ce să facem cu ele.”
În opinia sa, singura soluție este relansarea producției industriale, însă aceasta nu poate fi competitivă fără o energie stabilă și ieftină. „Dacă vrei să concurezi pe piața unică europeană, ai nevoie de energie ieftină, în bandă, nefluctuantă. România a pierdut capacități de producție și nu le-a înlocuit. Suntem vulnerabili și dependenți de decizii politice greșite”, explică economistul.
Pericolul intervențiilor politice: Se vor da telefoane pe firele roșii
Profesorul avertizează că statul ar putea manipula din nou piața energiei pentru a crește artificial veniturile la buget. „Guvernanții nu au strategie. Îmi e teamă că în următoarele săptămâni se vor da telefoane pe firele roșii către producătorii de energie ca să crească prețurile. Exact ca în trecut. O mare porcărie, dar tipic pentru un stat care nu înțelege economia”, a spus el.
Păun insistă că soluția este privatizarea reală și conectarea companiilor la piețele libere. „Nu poți avea energie ieftină într-o țară în care producția e controlată de stat. Trebuie lăsată piața să funcționeze.”
România, la o treime din media UE
Economistul subliniază că România rămâne printre cele mai sărace țări din Uniune, în special în sudul și estul țării. „Regiunea Sud-Est e la o treime din media UE. Diferența dintre noi și economiile competitive este uriașă. Iar mulți se amăgesc că vom intra în OCDE doar pentru că PIB-ul pe locuitor arată bine pe hârtie.”
Cristian Păun avertizează că România se apropie periculos de fenomenul de stagflație — combinația dintre stagnare economică și inflație ridicată.
„Producția industrială scade, comenzile scad, vânzările scad. În același timp, inflația rămâne mare. Asta înseamnă salarii care nu cresc, locuri de muncă mai greu de găsit și putere de cumpărare tot mai mică. Urmează restructurări, falimente, insolvențe. Este efectul direct al unei guvernări fără strategie”, avertizează profesorul ASE.
„Fără o reformă profundă, Guvernul Bolojan va rămâne în istorie ca un guvern al stagnării”
În concluzie, Cristian Păun susține că România are nevoie urgentă de o reformă economică bazată pe libertate, investiții și stabilitate fiscală. „Nu putem construi viitorul pe taxe punitive și birocrație. Dacă Guvernul Bolojan nu schimbă direcția, stagnarea va deveni noua normalitate.”