Sorin Grindeanu anunță deschiderea unui nou drum strategic între Timișoara și autostradă
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/10/Screenshot-2025-10-11-133044.png)
Săptămâna viitoare, șoferii din Timiș vor beneficia de un nou drum modern care va lega direct autostrada de Municipiul Timișoara. Anunţul a fost făcut de Sorin Grindeanu, preşedintele interimar al PSD.
Proiect de sute de mii de lei
Sâmbătă, 11 octombrie, președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, împreună cu Sorin Grindeanu, președintele Camerei Deputaților, fost ministru al Transporturilor, au făcut o vizită pe teren, pe șantierul lucrărilor de conectare a Autostrăzii A1 cu DN69, din zona localității Sânandrei.
Drumul de legătură A1-DN69, lung de 10 kilometri, a fost construit la profil de drum național cu patru benzi – câte două pe sens – și promite să reducă semnificativ timpul de parcurs între autostradă și oraș.
Valoarea contractului pentru finalizarea lucrărilor se ridică la 238,88 milioane de lei (fără TVA), iar investiția este finanțată prin Programul Transport 2021-2027.
Sorin Grindeanu, prezent la fața locului, a subliniat importanța proiectului.
„Țin mult la acest drum. Îl urmăream încă din perioada în care eram ministru al Transporturilor și mă bucur să văd că, în doar câteva zile, va fi dat în circulație. Felicit echipa de constructori care a preluat lucrarea după rezilierea primului contract și care a adus proiectul la final atât de rapid”, a spus Sorin Grindeanu.
Luni dimineață se va face o deviere parțială de trafic, pentru a se realiza racordul la DN69, iar luni după-masă va fi dat drumul la trafic.
Sorin Grindeanu: „Am insistat în coaliție ca investițiile să continue”
Oficialul a mai adăugat că astfel de investiții sunt vitale pentru economie.
„Mi-aș dori cât mai multe proiecte de acest tip. Am insistat în coaliție ca investițiile să continue, pentru că ele reprezintă motorul economiei”, a spus Grindeanu.
Drumul A1-DN69 va ușura traficul în zona Timișoara și va asigura o legătură eficientă cu principalele artere de circulație, marcând un pas important în modernizarea infrastructurii din județ.
Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, a spus că și celelalte șantiere sunt „în linie dreaptă”.
„Timișul beneficiază de investiții substanțiale în acești ani, însă trebuie spus și că la 15 ani de la inaugurarea autostrăzii A1, Timișoara-Nădlac, Timișoara beneficiază în sfârșit de o descărcare în apropiere de zona Sânandrei. […] La Covaci și Cernăteaz vom avea tot un fel de descărcare, ca să îi zic așa; acum vorbim cu primăriile localităților pentru a prelua drumurile și să le reabilităm, pentru ca accesul pe autostradă să fie facil”, a declarat Simonis.
Lucrări începute în 2024
Primul contract pentru descărcarea de pe A1 de la Sânandrei – așa cum este cunoscut tronsonul de 10 km – a fost semnat cu firma italiană Todini Costruzioni S.p.A, dar a fost reziliat în august 2023 pentru că mai mult nu se lucra.
La licitația pentru noul contract – lansată în octombrie 2023 – au fost depuse mai multe oferte. La începutul anului 2024, DRDP Timișoara anunța un câștigător, dar după contestație a fost schimbată firma care se va ocupa de acest proiect, fiind desemnată ANTREPRIZA DE REPARAȚII ȘI LUCRĂRI A R L CLUJ S.A. (Strabag).
În iulie 2024 a fost semnat contractul, iar în august a fost emis ordinul de începere a lucrărilor și predat amplasamentul.
În octombrie au apărut și primele utilaje pe șantier. Termenul inițial de finalizare era finalul lunii august, dar acesta a fost prelungit până pe 10 octombrie 2025.
La începutul lunii februarie, lucrările erau finalizate în proporție de 42%. Până spre finalul lunii martie, s-a ajuns aproape la jumătate. La început de iunie, procentul de finalizare era de 65%, iar la început de august se trecea de 80%.