Încă o localitate evacuată în Tulcea. CNCAN estimează riscuri pentru populație
Autoritățile tulcene au decis luni evacuarea preventivă a populației din localitatea Ceatalchioi, ca urmare a estimărilor realizate de Comisia Națională pentru Controlul Activităților Nucleare (CNCAN). Decizia a fost luată în cadrul ședinței extraordinare a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Tulcea, desfășurată la ora 13:00.
Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Tulcea, măsura vizează atât locuitorii, cât și animalele din zonă, pentru a elimina riscurile potențiale și pentru a proteja atât populația, cât și bunurile.
Organizarea evacuării
Transportul persoanelor evacuate se va realiza cu două microbuze din cadrul Detașamentului de Pompieri Tulcea și cu o autospecială pentru victime multiple, pentru a asigura intervenția rapidă în caz de urgențe medicale. Cei evacuați vor fi relocați temporar în spațiile puse la dispoziție de Primăria Municipiului Tulcea, până când riscurile vor fi eliminate.
Pentru coordonarea intervenției, a fost activat Centrul Județean de Conducere și Coordonare a Intervenției, precum și gruparea operativă a ISU „Delta” Tulcea. La fața locului se află în continuare forțe din cadrul structurilor Ministerului Afacerilor Interne, reprezentanți ai autorităților locale și județene, care monitorizează permanent situația și intervin pentru prevenirea eventualelor incidente.
Situația la nivel local
Până în prezent, autoritățile nu au furnizat date privind numărul total al persoanelor evacuate.
Aceasta urmează alte măsuri similare luate în zonă, după evacuarea recentă a localității Plauru, tot în județul Tulcea, ca urmare a lovirii unei nave încărcate cu GPL de către o dronă pe malul ucrainean al Dunării.
Comunicatul integral al DSU
În cadrul ședinței extraordinare a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Tulcea, desfășurată la ora 13:00, a fost dispusă măsura evacuării preventive a populației din localitatea Ceatalchioi, ca urmare a estimărilor efectuate de către Comisia Națională pentru Controlul Activităților Nucleare.
Decizia a fost luată pentru a elimina riscurile potențiale și pentru a proteja populația și bunurile din zonă.
Evacuarea vizează atât persoanele, cât și animalele. Pentru coordonarea operativă a intervenției, au fost activate Centrul Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției și grupa operativă din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Delta” al județului Tulcea.
Transportul persoanelor evacuate se va efectua cu mijloace aparținând ISU Tulcea, IJJ Tulcea și Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență. Totodată, o ambulanță SMURD este prezentă în zona localității Ceatalchioi pentru gestionarea în condiții optime a eventualelor urgențe medicale, la nevoie.
Persoanele evacuate vor fi relocate temporar în spațiile puse la dispoziție de Primăria Municipiului Tulcea, până la înlăturarea oricărui risc.
La fața locului se află în continuare forțe din cadrul structurilor MAI cu rol în gestionarea unor astfel de situații de urgență, reprezentanți ai autorităților locale și județene, care monitorizează permanent evoluția situației și intervin pentru prevenirea sau gestionarea eventualelor situații de urgență.
Totodată, având în vedere ultimele măsuri stabilite, a fost transmis un nou mesaj RO-ALERT pentru evacuarea populației din localitățile Ceatalchioi și Plauru.