Nicușor Dan anunță temele critice din viitoarea ședință CSAT: Strategie de Apărare, SAFE

Publicat: 21 nov. 2025, 16:12, de Corina Oprea, în POLITICĂ , ? cititori
Nicușor Dan anunță temele critice din viitoarea ședință CSAT: Strategie de Apărare, SAFE
Inquam/ George Calin

Președintele României, Nicușor Dan, a detaliat subiectele esențiale care vor fi discutate luni, 24 noiembrie, în ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării. Pe agenda CSAT se află documente strategice majore, dar și teme sensibile care privesc riscurile de securitate pentru anul care urmează.

Strategia Națională de Apărare, în centrul discuțiilor

Președintele a anunțat că prima temă majoră analizată va fi Strategia Națională de Apărare a Țării pentru perioada 2025–2030. Documentul stabilește direcțiile fundamentale de securitate și apărare într-un context regional marcat de tensiuni, potrivit declarațiilor sale.

Nicușor Dan a precizat că ședința CSAT este convocată „într-un context în care trebuie să aprobăm niște planuri de apărare”, subliniind specificul militar al mai multor puncte de pe ordinea de zi.

”Luni, la ora 12, va avea loc o şedinţă CSAT, cu mai multe subiecte. Un subiect este Strategia Naţională de Apărare, un alt subiect este propunerea SAFE, pe care România o face către Comisia Europeană”, a spus preşedintele.

România finalizează propunerea SAFE către Comisia Europeană

Un subiect esențial este și propunerea României în cadrul instrumentului european SAFE – Acțiunea pentru Securitatea Europei. Președintele a menționat că acest pachet de finanțare, la care România are acces, necesită o decizie și o aprobare rapidă din partea CSAT pentru a fi transmis Comisiei Europene.

Pe agenda ședinței se află și Raportul privind activitățile naționale din primele șapte luni ale anului 2025 pentru prevenirea și combaterea traficului și consumului de droguri, un risc semnalat ca amenințare la adresa siguranței naționale.

Un alt punct esențial este analiza riscurilor, vulnerabilităților și amenințărilor prognozate pentru anul 2026. Evaluarea vizează dinamica geopolitică, riscurile cibernetice, situația regională și alte domenii strategice.

România, în pregătiri pentru exercițiul NATO CMX-25

CSAT va discuta și Raportul consolidat privind participarea României la Exercițiul NATO de management al crizelor „CMX-25”, un test major al capacității naționale de reacție în scenarii de criză.

Pe lângă articolele anunțate deja, președintele a precizat că în ședință vor mai fi abordate și „alte tematici de actualitate” din domeniul securității naționale, fără a oferi detalii suplimentare.

Nicușor Dan, poziție fermă privind planul SUA pentru Ucraina

Președintele României, Nicușor Dan, a reacționat la informațiile apărute despre planul de pace propus de administrația Donald Trump pentru Ucraina. Șeful statului a subliniat că orice soluție negociată trebuie să pornească de la acordul Kievului, în contextul în care comunitatea internațională urmărește menținerea unei ordini globale bazate pe reguli.

Întrebat despre proiectul de 28 de puncte avansat de SUA, președintele Nicușor Dan a afirmat că decizia finală aparține exclusiv statului aflat sub agresiune.

El a transmis că lumea democratică rămâne alături de Ucraina și continuă sprijinul în favoarea securității europene și a respectării normelor internaționale. În viziunea președintelui, baza oricărei păci durabile este acordul părții atacate.

„Orice plan de pace trebuie să fie aprobat de țara în chestiune – de Ucraina. Noi toți – comunitatea internațională care își dorește o ordine internațională bazată pe reguli – ne uităm acum la Ucraina. Evident că suntem dispuși să continuăm să apărăm Ucraina, apărând în acest fel și securitatea Europei și ordinea internațională bazată pe reguli”, a fost răspunsul președintelui Nicușor Dan.

Ce prevede planul SUA pentru încetarea războiului

Planul de pace publicat de presa internațională include 28 de puncte – un set amplu de condiții și garanții care ar urma să redefinească statutul strategic al Ucrainei. Potrivit unui oficial american, documentul ar conține:

  • garanții de securitate similare celor oferite membrilor NATO,
  • un angajament internațional conform căruia orice atac masiv și deliberat al Rusiei ar declanșa un răspuns colectiv din partea SUA și a aliaților,
  • interdicția ca Ucraina să dețină arme nucleare,
  • obligativitatea organizării unor alegeri într-un termen fix de 100 de zile după implementarea acordului,
  • prevederi controversate privind cedarea unor teritorii și limitarea aderării Ucrainei la NATO.

Documentul ar fi fost elaborat în urma discuțiilor dintre Kirill Dmitriev, reprezentantul Moscovei, și Steve Witkoff, emisar al administrației Trump.