Fiul lui Trump, Eric, ar putea investi în România
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a declarat că a avut o discuție cu Eric Trump, fiul președintelui Statelor Unite, Donald Trump, și președinte al Trump Organization, în marja Forumului Economic Mondial de la Davos. El a spus că există interes pentru posibile investiții în România.
Potrivit ministrului, întâlnirea a vizat în principal proiecte economice și oportunități de dezvoltare, cu accent pe sectorul energetic și pe infrastructura necesară susținerii unor investiții tehnologice majore.
„Știa multe lucruri despre România. Am vorbit foarte mult despre două elemente care pot să facă diferența pentru țara noastră și anume producție mai multă de energie electrică în bandă – ceea ce tot spun de șase luni încoace – și am reușit să mutăm o parte din banii care erau destinați panourilor fotovoltaice către proiecte mature care să producă suficientă energie electrică, și doi să folosim acea energie electrică sau o mare parte din ea pentru a hrăni și alimenta fabrici de inteligență artificială”, a declarat Bogdan Ivan la TVR Info.
Ministrul a făcut referire la un proiect inițiat în urmă cu aproximativ șase luni, estimat la 5 miliarde de dolari, care vizează realizarea celei mai mari fabrici de inteligență artificială din regiune. Potrivit acestuia, proiectul ar urma să deservească România, dar și țări vecine, precum Ucraina și Turcia.
„Acest punct ne poziționează pe harta mondială investițiilor strategice, iar fiul președintelui Trump a fost extrem de încântat de acest lucru și e foarte posibil chiar să fie unul dintre cei care vor investi în România în perioada următoare”, a afirmat Ivan.
Ministrul Energiei a mai precizat că Eric Trump ar urma să efectueze o vizită privată în România, fără a avansa un calendar sau detalii legate de eventuale investiții concrete.
„Urmează să vină și în România, urmează să vină într-o vizită privată, rămâne de văzut dacă respectiva vizită va veni și cu investiții punctuale și concrete în țara noastră. Ceea ce pot să vă spun e că iubește România, știe de România și are o părere extrem de bună despre țara noastră, la fel ca foarte mulți alți oficiali americani sau comisari europeni cu care am discutat în această perioadă și nu am discutat proiecte politice, ci am discutat, în primul rând, proiectele de investiții majore”, a mai spus Bogdan Ivan.
În vara anului trecut, The Trump Organization și dezvoltatorul imobiliar SDC Imobiliare au anunțat lansarea proiectului Trump Tower Bucharest. Potrivit comunicatului comun al celor două companii, inițiativa marchează debutul oficial al brandului Trump în România și face parte din strategia de extindere internațională a portofoliului de proiecte rezidențiale de lux, hoteliere și de golf al organizației.
Trump Tower Bucharest urmează să fie dezvoltat în centrul Capitalei și va include apartamente și facilități rezidențiale premium. Reprezentanții celor două companii au arătat că proiectul își propune să stabilească un nou standard în segmentul rezidențial de lux și să extindă prezența brandului Trump și în alte orașe din România.
„Trump Tower București reflectă pe deplin angajamentul nostru ferm față de excelență, lux și inovație. Suntem onorați să colaborăm cu SDC Imobiliare la această dezvoltare emblematică, care va introduce un nivel fără precedent de calitate și servicii pe piața românească”, a transmis atunci Eric Trump, vicepreședinte executiv al Trump Organization.
La rândul său, Ștefan Berciu, CEO al SDC Imobiliare, a declarat că parteneriatul cu The Trump Organization reflectă o viziune comună asupra dezvoltării pieței imobiliare din România și urmărește implementarea unor proiecte considerate de referință în sectorul rezidențial premium.
Trump Organization este un grup internațional specializat în proiecte imobiliare și de ospitalitate, cu peste 20 de proprietăți de golf și resorturi la nivel global, inclusiv Trump Turnberry în Scoția și Trump National Doral în Miami. SDC Imobiliare, condusă de Ștefan Berciu și Ștefania Berciu Martac, activează în segmentele rezidențial premium, ospitalitate și comercial, fiind implicată în dezvoltarea mai multor proiecte de lux din România.