Stocurile mondiale de țiței se prăbușesc cu 4,8 milioane de barili pe zi. Cel mai rapid declin din istorie
Rezervele globale de țiței și combustibili scad în ritmul cel mai alert din istoria modernă, după ce războiul din Iran a blocat aproape complet traficul prin Strâmtoarea Hormuz. Cu fiecare zi de blocadă, tamponul care protejează economia mondială de șocuri devine tot mai subțire.
Cel mai rapid declin al stocurilor din istorie
Morgan Stanley estimează că rezervele globale de petrol au scăzut cu aproximativ 4,8 milioane de barili pe zi între 1 martie și 25 aprilie. Este de departe cel mai abrupt ritm de epuizare trimestrială consemnat vreodată în datele compilate de Agenția Internațională a Energiei. Țițeiul reprezintă aproape 60% din acest declin, restul fiind acoperit de combustibili rafinați.
Stocurile vizibile la nivel mondial se apropie deja de cel mai scăzut nivel din 2018, potrivit Goldman Sachs. Iar semnalele de încetinire a scăderii din ultimele zile se datorează mai ales cererii mai slabe din China, ceea ce a lăsat mai mult petrol disponibil pentru alți cumpărători.
Limita operațională se apropie mai repede decât pare
Natasha Kaneva, șefa departamentului de cercetare pe mărfuri de la JPMorgan, atrage atenția că sistemul global de petrol are nevoie de un nivel minim pentru a funcționa. Acest „minim operațional” este atins cu mult înainte ca depozitele să ajungă la zero, relatează Bloomberg.
„Stocurile funcționează ca un amortizor de șoc al sistemului petrolier global„, a spus Kaneva.
Potrivit estimărilor JPMorgan, rezervele din țările OCDE ar putea atinge „niveluri de stres operațional” la începutul lunii iunie, dacă strâmtoarea nu se redeschide. Până în septembrie, s-ar ajunge la minimul absolut necesar funcționării conductelor, terminalelor de export și rezervoarelor de stocare.
Asia, prima lovită. Europa, următoarea
Cele mai vulnerabile sunt câteva țări din Asia puternic dependente de importuri: Indonezia, Vietnam, Pakistan și Filipine. Comercianții avertizează că unele dintre aceste state ar putea ajunge la niveluri critice de aprovizionare într-o lună.
Stocurile de petrol din Asia-Pacific, excluzând China, au scăzut cu aproximativ 70 de milioane de barili de la începutul conflictului, potrivit firmei de analiză geospațială Kayrros. În Japonia, rezervele sunt la minimul ultimilor zece ani, iar în India au scăzut cu 10% față de nivelul de dinainte de război.
China rămâne deocamdată confortabilă. Stocurile sale de țiței au crescut chiar pe durata conflictului, pe fondul electrificării masive a flotei auto și al reducerii dependenței de motorină și benzină.
În Europa, problema cea mai acută e kerosenul. Stocurile de combustibil pentru aviație din hub-ul Amsterdam-Rotterdam-Antwerp au scăzut cu o treime față de începutul conflictului, la minimul ultimilor șase ani. Sezonul vacanțelor de vară amenință să agraveze rapid situația.
SUA, furnizor de ultimă instanță, dar cu rezerve tot mai mici
Statele Unite au devenit principala sursă de aprovizionare pentru restul lumii, însă prețul este vizibil. Stocurile americane de țiței, inclusiv Rezerva Strategică de Petrol, au scăzut patru săptămâni consecutiv. Rezervele de motorină sunt la minimul din 2005, iar cele de benzină se situează la cele mai scăzute niveluri sezoniere din 2014.
Producătorii americani au început să mărească extracția, dar directorii companiilor avertizează că stocurile vor continua să scadă pe termen scurt. Chiar dacă strâmtoarea s-ar redeschide mâine, revenirea producției și a transportului maritim din Golful Persic la niveluri normale ar dura luni de zile.
Prețuri mai mari, consum mai mic, dar nu suficient
Consumul global de petrol a scăzut deja semnificativ, parțial din cauza perturbărilor în aprovizionare, parțial din cauza prețurilor ridicate. India se confruntă cu penurie de GPL, companiile aeriene anulează zboruri, iar prețul benzinei în SUA se apropie de maximul istoric.
„Mare parte din stocuri și din capacitatea de rezervă a fost deja epuizată„, a declarat Eimear Bonner, directorul financiar al Chevron.
Bonner a avertizat că, dacă strâmtoarea nu se redeschide până la începutul lunii iunie, unele țări asiatice vor suferi un șoc macroeconomic din cauza lipsei de motorină, iar Europa ar mai avea cel mult o lună de rezistență.
Guvernele au promis deja eliberarea unui volum record de 400 de milioane de barili din rezervele strategice, într-o acțiune coordonată de IEA.
Însă SUA au utilizat deocamdată doar circa 80 de milioane din cele 172 de milioane promise, încercând să echilibreze nevoia pieței cu riscul de a goli Rezerva Strategică până la nivelul cel mai scăzut din 1982. Dilema guvernelor e simplă și dură: fiecare baril eliberat în piață subțiază și mai mult tamponul de siguranță pe care îl protejează.