Emil Constantinescu, la un pas să fie asasinat în 1999: dezvăluirea care îl implică pe Ion Iliescu

Publicat: 28 mai 2026, 21:12, de Andreea Pavaloiu, în ACTUALITATE , ? cititori
Emil Constantinescu, la un pas să fie asasinat în 1999: dezvăluirea care îl implică pe Ion Iliescu

Emil Constantinescu a dezvăluit că în 1999, pe când era președinte în exercițiu, un apropiat al lui Ion Iliescu a plănuit să-l asasineze. Fostul șef al statului a povestit cum a aflat totul de pe o casetă cu interceptări furnizată de SRI.

Cum s-a aflat despre planul de asasinat – „Lunetiștii sunt la post. O să-l lichidăm”

Într-un interviu acordat Televiziunii Române, fostul președinte Emil Constantinescu a rememorat un episod din 1999 care i-ar fi putut fi fatal. Pe fondul mineriadei de la Costești, Constantinescu a primit o înregistrare audio de la Serviciul Român de Informații. A ascultat-o chiar în biroul de la Cotroceni. Pe acea casetă, Dan Iosif, revoluționar din decembrie ’89 și ulterior parlamentar PSD, îi comunica lui Ion Iliescu că lunetiștii erau pregătiți să-l ucidă pe președintele în funcție. Zona aleasă pentru atac era Piața Universității din București.

Constantinescu a redat conținutul conversației interceptate. Dan Iosif i-ar fi transmis lui Iliescu un mesaj fără echivoc:

Lunetiștii sunt la post. Când ajunge la Universitate, o să-l lichidăm.

Răspunsul lui Iliescu, potrivit fostului președinte, a fost unul care a temperat situația, fără însă a denunța planul către autorități. „Dane, fii cuminte, nu se face așa ceva, potolește-te, așa ceva nu e posibil de făcut, nu există”, i-ar fi răspuns Iliescu lui Dan Iosif. Imediat după aceea, Iosif ar fi anulat comanda cu formularea: „tataie nu-i de acord, anulăm comanda”.

Cum a reacționat Constantinescu după ce a aflat

Fostul președinte a povestit că, după ce a ascultat caseta, a recurs la un gest direct. L-a contactat pe consilierul Ciuvică și i-a cerut să facă legătura cu Ion Iliescu. Constantinescu l-a sunat personal pe fostul președinte și i-a spus că are în față înregistrarea.

I-am spus: «domnule președinte Iliescu, am în față o înregistrare în care Dan Iosif îmi spune că lunetiștii sunt pregătiți să mă împuște. Am ascultat și răspunsul dvs.»„, a rememorat Constantinescu în interviul pentru TVR.

Contextul în care înregistrarea a ajuns la SRI este unul procedural. Dan Iosif era, la acea dată, cercetat penal pentru fapte legate de afacerile sale. Telefonul îi era monitorizat legal, iar conversația cu Iliescu a fost captată în cadrul acelei supravegheri.

Iosif nu era un personaj marginal. Fusese consilier prezidențial al lui Ion Iliescu și unul dintre liderii manifestanților din Piața Universității în decembrie 1989.

Cine a fost Dan Iosif, omul de încredere al lui Iliescu

Dan Iosif a murit în 2007, la 57 de ani, într-un spital din Rusia, răpus de cancer pulmonar. De-a lungul carierei politice, l-a urmat pe Iliescu prin toate formațiunile pe care acesta le-a condus: FSN, FDSN, PDSR și, în final, PSD. Din 2004 a ocupat un loc de deputat.

Numele lui apare și în dosarul Mineriadei din iunie 1990, unde a fost cercetat alături de alte 20 de persoane pentru subminarea puterii de stat și crime împotriva umanității. A fost vizat și în dosarul aurului dacic, după ce martori sub acoperire l-au indicat drept posibil beneficiar al brățărilor dacice, însă procurorii au decis să nu înceapă urmărirea penală.

În 2007, când autoritățile au cerut evacuarea demnitarilor care ocupau abuziv case de protocol, Iosif a amenințat că își aruncă locuința în aer. A fost înmormântat cu onoruri militare, la Cimitirul Eroilor Revoluției, și decorat post-mortem de președintele Traian Băsescu cu Ordinul Național „Serviciul Credincios” în grad de Ofițer.