Nicușor Dan îl propune azi pe Eugen Tomac pentru funcția de premier
Președintele Nicușor Dan este așteptat să îl nominalizeze oficial pe Eugen Tomac pentru poziția de premier în cursul zilei de astăzi, potrivit unor surse politice. Anunțul ar urma să fie făcut înainte ca șeful statului să plece într-o vizită diplomatică în Muntenegru, punând astfel capăt unei perioade de două săptămâni de incertitudine și amânări.
Eugen Tomac va fi numit în funcția de șef al Guvernului
Eugen Tomac, care ocupă în prezent funcția de consilier prezidențial onorific, a demarat deja discuțiile cu liderii formațiunilor politice pro-occidentale. Scopul acestor consultări timpurii, începute încă de seara trecută, este de a tatona terenul pentru asigurarea unei majorități parlamentare și de a-i pune la curent pe lideri cu decizia iminentă a președintelui.
Drumul către învestirea noului executiv se anunță însă dificil. Atât PNL, cât și USR refuză să susțină un cabinet din care ar face parte miniștri sprijiniți de PSD. Pe de altă parte, din tabăra social-democrată, Vasile Dîncu a sugerat că varianta Tomac nu este exclusă, singura lor opoziție categorică fiind legată de numele lui Ilie Bolojan. În acest context tensionat, liderul UDMR, Kelemen Hunor, a lansat un avertisment, punctând că instalarea unui guvern format din tehnocrați ar putea avantaja electoral formațiunea AUR.
Varianta unui Guvern tehnocrat, respinsă de partide
Votul în Parlament este posibil să aibă loc luni, în condițiile în care formula tehnocrată este respinsă de aproape toate forțele politice. Procesul de formare a guvernului ar putea accelera în zilele următoare, dar varianta unui Executiv tehnocrat se va lovi de opoziția formațiunilor politice și nu va aduna o majoritate.
PNL și USR au anunțat că nu susțin formarea unui guvern tehnocrat. Cele două partide invocă riscul ca într-o astfel de formulă să ajungă persoane apropiate de PSD.
Un guvern tehnocrat presupune un cabinet format din specialiști fără apartenență politică declarată. Tocmai această variantă este contestată acum de cei doi parteneri.
Nici UDMR nu agreează soluția unui cabinet de tehnocrați. Formațiunea recomandă refacerea vechii coaliții de guvernare, văzută drept calea spre recâștigarea stabilității politice.
PSD a păstrat o poziție rezervată. Social-democrații așteaptă nominalizarea oficială înainte de a-și exprima un punct de vedere.
AUR a transmis că nu va sprijini niciun guvern din care nu face parte. Formațiunea cere organizarea de alegeri anticipate