Cătălin Predoiu spune că a votat guvernul Veștea, știind că pică: „Am ales să ne spunem un punct de vedere până la capăt”

Publicat: 24 iun. 2026, 11:52, de Andreea Pavaloiu, în POLITICĂ , ? cititori
Cătălin Predoiu spune că a votat guvernul Veștea, știind că pică: „Am ales să ne spunem un punct de vedere până la capăt”

Cătălin Predoiu, vicepremier în cabinetul Bolojan și demisionar din funcția de prim-vicepreședinte al partidului, anunță că nu va ataca o eventuală excludere din PNL. El îi acuză pe liberalii din jurul lui Ilie Bolojan de o contradicție greu de explicat. Mai exact, susține că cei care au votat un guvern cu miniștrii liberali au fost sancționați, în timp ce acum, conducerea spune că ar susține un Executiv minoritar PSD ar fi acceptabil.

Cătălin Predoiu susține că nu va contesta excluderea din PNL

Predoiu spune că este pregătit să suporte urmările votului dat în Parlament și că nu va contesta o decizie de excludere. Vicepremierul subliniază că nu solicită nimic conducerii partidului.

Nu cer nimănui nimic. Nu voi contesta o eventuală decizie a partidului de excludere. O voi lua ca atare, nu o voi comenta și îmi voi continua activitatea publică în condițiile date”, a transmis acesta pe Facebook.

Reacția vine după ce PNL a decis să-i sancționeze pe membrii care au sprijinit învestirea lui Adrian Veștea, în pofida liniei oficiale de a nu vota acel guvern.

Un vot dat pentru un guvern condamnat dinainte

Predoiu recunoaște că în ciuda amenințărilor din partid și a faptului că știa că Guvernul Veștea nu va trece de Parlament, l-a votat oricum. O decizie asumată, prin care a vrut să transmită un semnal important lui Ilie Bolojan și conducerii PNL. El a clarificat că în acțiunile lui și ale colegilor lui nu a existat intenția unui complot intern.

Știam că votul meu nu poate contribui la validarea unui guvern, pentru că nu erau suficiente voturi ca să se valideze guvernul. La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins (…) Puteam să ne abținem de la vot și să evităm o discuție neplăcută cu partidul, dar am ales să ne spunem un punct de vedere până la capăt”, a adăugat ministrul de Interne.

Paradoxul care sapă în interiorul PNL

Fostul prim-vicepreședinte al PNL expune însă o contradicție pe care o consideră imposibil de justificat. Liberalii care au votat un guvern cu colegi de partid sunt acum priviți drept neloiali, în timp ce un guvern format exclusiv din PSD ar fi întâmpinat cu deschidere.

Cei care au votat un guvern care includea liberali sunt considerați suspecți de neloialitate, dar votarea unui guvern simplu PSD, chiar și cu condiții, este în regulă. E un paradox”, a notat vicepremierul.

El își motivează poziția prin precedentul coaliției prooccidentale, închegată anul trecut din partide rivale, și prin convingerea că momentele excepționale cer decizii excepționale. Ministrul interimar susține că în deciziile politicienilor ar trebui să primeze, de fiecare dată, interesul cetățenilor.

O provocare pentru secretarul general al partidului

Predoiu cere ca cei care vor să rămână în PNL să primească șansa unui dialog real, nu o amânare urmată de marginalizare. El avertizează împotriva unui compromis făcut doar până la aprobarea noului statut.

Acei colegi care doresc să nu fie supuși sancțiunilor (…) trebuie să aibă șansa unui dialog și a unui compromis cu partidul, în condiții rezonabile”, a punctat vicepremierul, atrăgând atenția că aceștia nu trebuie „eliminați sau puși definitiv în umbră”.

Mesajul cel mai dur îl rezervă conducerii administrative a partidului.

E puțin mai complicat decât să instigi partidul să dea oameni afară”, a scris Predoiu, comparând situația cu „un dosar diplomatic (…) aparent insolvabil”, despre care spune că secretarul general îi va găsi rezolvarea.