Ștefan Mușoiu (S&D Group): Blocarea celor 770 de milioane de euro din PNRR ar fi „un act de trădare națională”

Publicat: 25 aug. 2026, 20:03, de Rona David, în POLITICĂ , ? cititori
Exclusiv
Ștefan Mușoiu (S&D Group): Blocarea celor 770 de milioane de euro din PNRR ar fi „un act de trădare națională”

Eurodeputatul PSD Ștefan Mușoiu critică dur demersul liderilor PPE și Renew Europe de a solicita Comisiei Europene să intervină în cazul tranșei de 770 de milioane de euro din PNRR destinată României, în contextul controverselor legate de modificările aduse Legii integrității. Într-o declarație exclusivă pentru PUTEREA, Mușoiu spune că o eventuală blocare a banilor ar fi disproporționată și ar afecta direct interesul național.

„Mie mi se pare că e o acțiune împotriva interesului național”, a declarat Ștefan Mușoiu, referindu-se la solicitarea ca plata celor 770 de milioane de euro să fie pusă sub semnul întrebării. Eurodeputatul PSD consideră că nu poate fi justificată punerea în pericol a unor fonduri europene destinate României pentru o dispută politică legată de o anumită persoană.

Declarațiile vin după ce Manfred Weber, președintele Partidului Popular European, și Valérie Hayer, lidera Renew Europe, i-au solicitat președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, să intervină în cazul tranșei PNRR, invocând modificările recente ale Legii integrității și așa-numitul „amendament Fritz”.

Potrivit demersului celor doi lideri europeni, legislația adoptată la București ar ridica probleme privind statul de drept, drepturile electorale și respectarea principiilor europene. În centrul controversei se află prevederea privind încetarea de drept a mandatelor aleșilor locali și demnitarilor găsiți în conflict de interese sau incompatibilitate anterior intrării în vigoare a noii legi. Măsura a fost validată recent de Curtea Constituțională.

Mușoiu respinge însă ideea ca această dispută să ajungă să afecteze finanțarea României. „Nu poți în numele sprijinului pentru o anumită persoană care a greșit să pui în pericol absorbția a 770 de milioane de euro”, afirmă eurodeputatul PSD.

El consideră cu atât mai greu de justificat demersul cu cât, în opinia sa, modificarea legislativă a fost declarată constituțională și, prin urmare, face parte din cadrul legislativ validat în România.

„Dacă a fost declarat constituțional, este conform legislației din România”, spune Mușoiu, care califică drept „disproporționat” atacul politic și critică inclusiv implicarea conducerii familiilor politice europene.

Eurodeputatul PSD merge până la a caracteriza demersul drept „un act de trădare națională”, susținând că partidele politice din România nu ar trebui să solicite intervenții europene care ar putea pune în pericol fondurile țării. „Mi se pare inadmisibilă acțiunea grupurilor politice din țară”, afirmă Mușoiu, referindu-se la ceea ce consideră a fi transferarea disputelor interne la nivel european.

PSD cere explicații de la PNL și USR

Poziția lui Ștefan Mușoiu vine în linia unui comunicat transmis de delegația PSD din Parlamentul European, care le solicită PNL și USR să explice dacă susțin demersul PPE și Renew Europe.

Social-democrații susțin că există o contradicție între voturile date în Parlamentul României și acțiunile familiilor politice europene din care fac parte cele două partide. PSD amintește că legea privind integritatea a fost adoptată în Camera Deputaților cu 183 de voturi pentru, 84 împotrivă și trei abțineri, cu voturile PSD și PNL, în timp ce USR a votat împotrivă.

Potrivit PSD, miza este una financiară majoră: 770 de milioane de euro din PNRR, bani pe care social-democrații susțin că România nu își poate permite să îi piardă în urma unor dispute politice.

„Niciun interes politic și niciun politician nu valorează 770 de milioane de euro din banii destinați României”, transmite delegația PSD în Parlamentul European.

Social-democrații mai susțin că au contribuit, deși se află în opoziție, la formarea majorităților parlamentare necesare pentru adoptarea legislației aferente jaloanelor restante din PNRR și cer celorlalte partide să nu pună sub semnul întrebării, la Bruxelles, deciziile luate pentru îndeplinirea acestor jaloane.

Mușoiu: „Comisia Europeană nu are interesul să blocheze banii României”

Eurodeputatul PSD consideră, pe de altă parte, că este puțin probabil ca însăși Comisia Europeană să privească favorabil un eventual blocaj financiar, argumentând că România are o importanță strategică pentru Uniunea Europeană, inclusiv prin poziția sa geografică.

„Comisia Europeană are tot interesul ca un stat la granița Uniunii Europene cu Ucraina să fie consolidat politic, economic, social, pentru că are nevoie de stabilitate în zonă”, a declarat Mușoiu.

El spune că, din perspectiva experienței sale de doi ani în Parlamentul European, nu crede că se va ajunge efectiv la blocarea banilor, deoarece un asemenea demers ar intra în contradicție cu valorile europene pe care instituțiile UE pretind că le apără.

„Asta ar însemna o acțiune împotriva valorilor europene”, susține eurodeputatul PSD, calificând în final demersul drept „un act imoral al acestor familii politice”.

Disputa are loc într-un moment critic pentru implementarea PNRR, în condițiile în care termenul indicat pentru îndeplinirea jaloanelor este 31 august. Scrisoarea transmisă Ursulei von der Leyen de liderii PPE și Renew solicită Comisiei Europene să analizeze situația înainte de această dată și să ia în calcul condiționarea plății tranșei de modificarea prevederilor contestate.

Miza pentru România este, astfel, dublă: pe de o parte, disputa politică și juridică privind modificările Legii integrității, iar pe de altă parte, riscul ca această confruntare să aibă consecințe asupra fondurilor europene pe care România trebuie să le atragă în etapa finală a PNRR.