Villareal câștigă cupa Europa League în fața lui Manchester United după un meci decis de portari

Publicat: 27 mai 2021, 01:10, de Aurel Drăgan, în SPORT , ? cititori
Villareal Manchester

După un meci de 120 de minute terminat la egalitate, 1-1, a fost nevoie de lovituri de departajare. La care au participat toți jucătorii ambelor echipe, iar câștigătorul a fost portarul celor de la Manchestes, ultimul dintre cei 22 de jucători, a ratat. Scor final la penaltiuri: 11-10.

Un meci dominat de Manchester United, care pornea ca mare favorită, dar în care Villareal a reușit să compenseze printr-o apărare foarte bună și un gol din fază fixă.

Gerard Moreno a deschis scorul în min. 29, în urma unei lovituri libere executate de Dani Parejo. United a egalat prin Edinson Cavani, după un şut blocat al lui Marcus Rashford.

Meciul a intrat în prelungiri, când Villareal a părut a fi echipa mai proaspătă, dar cele 30 de minute s-au scurs fără niciun gol. Meciul, în totalitate, nu a fost grozav, ambele echipe jucând destul de slab.

Lucru care s-a văzut și la penaltiuri, unde portarii nu au decât foarte rar inspirați. În final, Geronimo Rulli a marcat pentru Villareal la scorul de 10-10, iar David De Gea a ratat. Villareal a câștigat astfel prima cupă europeană din istoria sa.

Echipele de start:

Villarreal: 13. Geronimo Rulli – 8. Juan Foyth, 3. Raul Albiol (căpitan), 4. Pau Torres, 24. Alfonso Pedraza – 5. Daniel Parejo, 25. Etienne Capoue, 14. Manu Trigueros – 7. Gerard Moreno, 9. Carlos Bacca, 30. Yeremi Pino. Antrenor: Unai Emery.
Rezerve: 1. Sergio Asenjo – 2. Mario Gaspar, 6. Ramiro Funes Mori, 12. Daniel Raba, 15. Pervis Estupinan, 17. Paco Alcacer, 18. Alberto Moreno, 19. Francis Coquelin, 20. Ruben Pena, 21. Jaume Costa, 23. Moi Gomez, 34. Fernando Nino.

Manchester United: 1. David de Gea – 29. Aaron Wan-Bissaka, 2. Victor Lindeloef, 3. Eric Bailly, 23. Luke Shaw – 6. Paul Pogba, 39. Scott McTominay – 11. Mason Greenwood, 18. Bruno Fernandes, 10. Marcus Rashford – 7. Edinson Cavani. Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer.
Rezerve: 13. Lee Grant, 26. Dean Henderson – 5. Harry Maguire, 8. Juan Mata, 17. Fred, 27. Alex Telles, 19. Amad Diallo, 21. Daniel James, 31. Nemanja Matic, 33. Brandon Williams, 34. Donny van de Beek, 38. Axel Tuanzebe.

Arbitru: Clement Turpin; arbitri asistenţi: Nicolas Danos, Cyril Gringore (toţi din Franţa); al patrulea oficial: Slavko Vincic (Slovenia).

Arbitru video: Francois Letexier (Franţa); arbitri asistenţi video: Jerome Brisard, Benjamin Pages (ambii din Franţa), Pol van Boekel (Olanda).

Delegat UEFA: Nebojsa Ivkovic (Serbia), observator UEFA pentru arbitri: Hugh Dallas (Scoţia)