A deschis șampania în fața spitalului unde a murit Iliescu
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/08/Romania-tv-Marian-ceausescu.jpg)
Moartea fostului președinte Ion Iliescu este motiv de bucurie pentru o parte dintre români. Protestatarul Marian Ceaușescu s-a dus în fața Spitalului Prof. Dr. Agrippa Ionescu, unde Iliescu era internat la ATI, și a deschis o sticlă de șampanie. Acesta a stropit mașinile din jur, chiuind de bucurie, deși jandarmii de la fața locului încercau să îl potolească.
Marian Ceaușescu a deschis șampania după anunțul decesului
După ce s-a aflat oficial că Ion Iliescu a murit, Marian Ceaușescu a transmis un mesaj live în stilul său obișnuit, chiar din fața spitalului. Acesta a scris pe Facebook:
„A scăpat de judecata instanței de pe pământ, dar nu va scăpa de judecata de apoi. Sufletul lui va fi judecat.”
Mai mult, acesta a deschis o sticlă de șampanie pentru a sărbători moartea fostului președinte.
Protest simbolic, repetat în ultimele săptămâni
Cu doar două zile în urmă, Ceaușescu se plimba prin fața aceluiași spital îmbrăcat în costum de „moartea cu coasa”, afirmând că a venit „să-l ia” pe Iliescu.
Acțiunile sale fac parte dintr-o serie de proteste îndreptate împotriva fostului lider, pe care l-a acuzat de crimele din timpul Revoluției și Mineriadelor. Printre alte nemulțumiri ale protestatarului se numără și faptul că poporul român va plăti funeraliile fostului președinte.
„Noi vom plăti înmormântarea cu onorurile militare pentru acest comunist criminal Iliescu Ion.”, a scris acesta tot pe Facebook.
Protestele sale inedite au fost intens comentate online. Unii dintre internauți au fost dezamăgiți de faptul că o persoană se poate bucura de moarta alteia. Însă, fiind vorba despre una dintre cele mai controversate figuri politice românești, mulți au avut o părere contrară. Asemenea lui Ceaușescu, o parte dintre utilizatorii rețelelor sociale sărbătoresc trecerea în neființă a celui pe care îl consideră vinovat de diverse crime. Considerându-l vinovat de crimele de la Revoluție și Mineriade, aceștia spun că moartea este o pedeapsă insuficientă. Cel mai mulți și-ar fi dorit ca Iliescu să fi dat socoteală pentru crimele sale în fața justiției.
Ion Iliescu a murit astăzi, la vârsta de 95 de ani. Guvernul a anunțat deja ziua de 7 august drept zi de doliu național.