A șasea victorie în Liga I pentru CFR Cluj, din tot atâtea meciuri. Ultima victimă, FC Argeș (Video)

Publicat: 21 aug. 2021, 23:39, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CFR Cluj a învins-o, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 1-0, pe FC Argeş, într-un meci din etapa a şasea a Ligii 1.

Prima ocazie de gol a avut loc în minutul 6. Ciprian Deac i-a pasat lui Omrani dar francezul nu s-a descurcat în fața porții. După trei minute, argeșenii au replicat prin Tănase. Mijlocașul a trimis peste poartă.

Denis Alibec a fost aproape de gol în minutul 19, când Greab a respins în afara suprafeței de joc, mingea șutată de atacant.

CFR Cluj a deschis scorul, în minutul 30. Greab a respins o minge care se îndrepta spre Alibec, dar Omrani a fost atent și a marcat cu un șut din fața porții.

Următorul meci al echipei CFR Cluj este programat împotriva echipei Steaua Roşie Belgrad, din Serbia, în returul play-off-ului Ligii Europa. Partida va avea loc joi, 26 august, de la ora 21.30. În prima manșă, campioana Serbiei s-a impus cu 4-0.

Echipa ardeleană rămâne prima în Liga I, cu 18 puncte, din tot atâtea posibile. De partea cealaltă, FC Argeș ocupă locul 13, cu patru puncte.

Au evoluat echipele

FC Argeş: Greab – Tofan, G. Turda, Joao Miguel, De Jonghe – Meza Colli, I. Şerban (Honciu ’58) – Cr. Dumitru (Isfan ’70), Cr. Tănase, Dumitraşcu (Teles ’71) – Said (Palic ’85). Antrenor: Andrei Prepeliţă.

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Graovac, D. Ciobotariu, Latovlevici – A. Păun (Fofana ’68), J. Rodriguez, C. Deac (Costache ’89) – Omrani (Sigurjonsson ’67), Alibec (Debeljuh ’76), Petrila. Antrenor: Marius Şumudică.