Academica Clinceni – FCSB 0-3. Elevii lui Toni Petrea s-au apropiat la șase puncte de liderul CFR Cluj (VIDEO)

Publicat: 09 feb. 2022, 22:06, de Puterea.ro, în SPORT , ? cititori

FCSB a învins-o, miercuri seară, în deplasare, cu scorul de 3-0, pe Academica Clinceni, într-un meci din etapa a 25-a a Ligii 1.

Oaspeții au deschis scorul încă din minutul 5. Olaru i-a dat o pasă cu exteriorul lui Cordea, iar acesta a împlinit o formalitate. FCSB a mărit diferența de pe tabelă în minutul 19. Cordea a șutat din unghi, portarul Ureche a respins în față, iar Tănase a dus scofrul la 2-0 pentru FCSB.

FCSB a primit penalty în minutul 49. Stoica a șutat în brațul lui Cmovs, iar arbitrul a arătat punctul cu var. Tănase a transformat lovitura de pedeapsă, stabilind scorul final.

Au evoluat echipele

Academica Clinceni: Ureche – Rufati, Ion (Iana ’83), Cmovs, Holzmann – Gogov (Sterian ’60), Moulin (Obedeanu ’83), Tsvetkov – Alghoul, Plazibat (William ’60), Dumitrache (Melniciuc ’69). Antrenor: John Ene

FCSB: A. Vlad – V. Creţu, A. Miron, Vinicius, Radunovic (Şerban ’63) – Olaru (Burlacu ’46), Ov. Popescu, Oct. Popescu (Oaidă ’67) – Cordea (Tănasă ’57), Fl. Tănase, Fl. Coman (Stoica ’46). Antrenor: Anton Petrea

Lider în clasament este CFR Cluj, cu 61 de puncte. FCSB ocupă locul doi, cu 55 de puncte. Academica Clinceni este ultima în clasament, cu 11 puncte.