Alertă de poluare în Marea Neagră, în apropierea forajelor Neptun Deep

Publicat: 20 mai 2026, 11:46, de Anamaria Ionel, în ACTUALITATE , ? cititori
Alertă de poluare în Marea Neagră, în apropierea forajelor Neptun Deep
Sursa foto: Greenpeace

O posibilă deversare masivă în apropierea zonei unde se desfășoară forajele offshore din proiectul Neptun Deep a stârnit reacții dure din partea organizației Greenpeace România, care acuză companiile OMV Petrom și Romgaz de lipsă de responsabilitate față de ecosistemul Mării Negre. Imagini surprinse de sateliți pe 10 martie 2026 arată o pată de poluare uriașă în perimetrul Domino, o zonă de mare adâncime unde au loc operațiuni de exploatare offshore.

Potrivit Greenpeace România, pata de poluare s-a întins pe aproximativ 100 de kilometri și a acoperit o suprafață de 45 de kilometri pătrați, echivalentul a circa 6.300 de terenuri de fotbal.

Greenpeace: „Responsabilitatea aparține titularilor proiectului”

Organizația de mediu susține că, indiferent dacă navele și echipamentele utilizate în cadrul operațiunilor sunt subcontractate, responsabilitatea pentru eventualele incidente de poluare revine direct companiilor OMV Petrom și Romgaz, care gestionează proiectul Neptun Deep.

În urma analizării datelor AIS (Automatic Identification System), Greenpeace afirmă că sursa posibilă a deversării ar fi nava offshore multifuncțională SKANDI ASSERTER, utilizată pentru susținerea platformei de foraj TRANSOCEAN BARENTS.

Conform organizației, traseul navei s-a suprapus parțial peste urma de poluanți identificată prin imaginile satelitare.

„Greenpeace România trage un semnal de alarmă privind sănătatea ecosistemului Mării Negre și iresponsabilitatea companiilor OMV Petrom și Romgaz”, au transmis reprezentanții organizației într-un comunicat.

Autoritatea Navală Română nu a trimis echipe pe mare

Greenpeace susține că a solicitat explicații instituțiilor responsabile după identificarea petei de poluare. În răspunsul transmis organizației, Autoritatea Navală Română (ANR) a confirmat că a primit o notificare prin sistemul european de monitorizare CleanSeaNet privind incidentul din zona Neptun Deep.

Cu toate acestea, autoritatea nu a trimis nicio echipă de verificare pe mare pentru constatarea situației.

Potrivit Greenpeace, ANR a considerat evenimentul „irelevant din punct de vedere operațional”, motivând că zona unde a fost observată pata de poluare se află la mare distanță de țărm.

Organizația de mediu critică această decizie și susține că lipsa unei intervenții rapide ridică semne de întrebare privind monitorizarea activităților offshore din Marea Neagră.

Ministerul Mediului a cerut prelungirea termenului de răspuns

În paralel, Greenpeace România afirmă că Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor nu a oferit încă un răspuns oficial privind incidentul semnalat.

Potrivit organizației, ministerul a solicitat prelungirea termenului legal de răspuns până la 30 de zile.

Proiectul Neptun Deep este unul dintre cele mai importante proiecte energetice dezvoltate în Marea Neagră, fiind considerat strategic pentru exploatarea gazelor offshore ale României.