Alexandru Maxim a marcat două goluri, dar Gaziantep a pierdut

Publicat: 27 feb. 2022, 15:14, de Puterea.ro, în SPORT , ? cititori

Gaziantep a fost învinsă, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-2, de Altay Izmir, în etapa a 27-a a campionatului turc de fotbal SuperLig.

Alexandru Maxim a marcat ambele goluri formației Gaziantep. Internaționalul român a înscris în minutele 18, din penalty şi 26. Mijlocașul a ajuns la şapte reuşite în campionat. Gazdele s-au impus prin reuşitele lui Thaciano (10), Erdogan (22 – autogol) şi Poko (51).

Maxim şi fundaşul Alin Toşca au fost titulari la oaspeți. Primul a fost integralist şi a primit un cartonaș galben, în minutul 80. La rândul lui, Toşca a primit un cartonaț galben în minutul 45+4 și a fost schimbat în minutul 62.

Gaziantep ocupă locul 11 în clasament, cu 36 de puncte, iar Altay Izmir este pe locul 18, cu 25 de puncte. Lider în SuperLig.este Trabzonspor, cu 66 de puncte.