Alimentele se scumpesc din nou. Indicele FAO crește pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu
Alimentele intră din nou pe un trend ascendent, iar semnalele venite din piață indică o presiune tot mai mare asupra costurilor de producție și distribuție. Datele publicate pentru luna martie 2026 arată clar că scumpirile nu mai sunt un fenomen izolat, ci parte a unei tendințe globale alimentate de factori economici și geopolitici.
Alimentele se scumpesc la nivel global
Creșterea prețurilor la energie, în special a petrolului, pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu, începe să se reflecte direct în costul alimentelor. Deși majorările sunt, pentru moment, moderate, specialiștii avertizează că efectele reale ar putea apărea în lunile următoare.
Potrivit datelor publicate de Organizația Națiunilor Unite pentru Alimentație și Agricultură, indicele global al prețurilor alimentare a ajuns în martie 2026 la o medie de 128,5 puncte.
Această valoare reprezintă o creștere de 2,4% față de luna februarie, semnalând o accelerare a scumpirilor într-un context deja tensionat. Evoluția este legată în mod direct de creșterea costurilor energetice, în special a petrolului, care influențează întreg lanțul de producție și transport al alimentelor.
Indicele FAO urmărește evoluția prețurilor pentru un coș esențial de produse — cereale, uleiuri vegetale, lactate, carne și zahăr — ceea ce îl transformă într-un indicator relevant pentru dinamica globală a pieței alimentare.
Cele mai mari scumpiri: zahărul și uleiurile vegetale trag în sus piața
Creșterile cele mai vizibile s-au înregistrat în sectorul zahărului, unde prețurile au urcat cu 7,2% într-o singură lună.
Această evoluție este explicată prin schimbările din Brazilia, principalul exportator mondial, unde o parte mai mare din producția de trestie de zahăr este redirecționată către producția de etanol. Decizia vine în contextul prețurilor ridicate la petrol, ceea ce creează o legătură directă între piața energiei și cea alimentară.
Și uleiurile vegetale au înregistrat o creștere semnificativă, de 5%, susținută de scumpirea uleiului de palmier, floarea-soarelui și rapiță. Cererea crescută pentru biocombustibili contribuie și ea la această presiune asupra prețurilor.
Creșteri mai temperate la lactate și carne
Pe alte segmente importante ale pieței, scumpirile au fost mai moderate, însă direcția este aceeași.
Produsele lactate s-au scumpit cu 1,2%, în principal din cauza creșterii prețurilor la lapte praf, un indicator important pentru piața internațională. Această evoluție reflectă costurile mai ridicate din lanțul de producție, în special cele legate de energie și transport.
În același timp, prețurile la carne au crescut cu 1%, în special în sectorul cărnii de porc din Uniunea Europeană. Majorările sunt puse pe seama costurilor mai mari cu furajele și energia, dar și a unor ajustări de ofertă care au dus la tensionarea pieței.
FAO avertizează: riscurile reale pot apărea în perioada următoare
Deși creșterile actuale sunt considerate moderate, semnalele de alarmă vin din partea specialiștilor.
Economistul-șef al FAO explică faptul că scumpirile sunt, deocamdată, temperate de livrările consistente de cereale la nivel global și de faptul că efectele conflictului nu s-au propagat complet în economie. El subliniază că evoluțiile recente sunt influențate în principal de creșterea prețurilor la energie.
„Creşterile de preţuri de la începutul conflictului au fost modeste, influenţate în principal de preţurile mai mari la petrol şi amortizate de livrările globale consistente de cereale”, a declarat oficialul.
Producția globală de cereale scade ușor în 2026
Pe lângă presiunea venită din zona energetică, există și semnale legate de producția agricolă. Estimările pentru 2026 indică o ușoară scădere a producției globale de cereale, comparativ cu anul precedent. În cazul grâului, producția este estimată la aproximativ 820 de milioane de tone, ceea ce înseamnă o reducere de 1,7% față de 2025.
Chiar dacă nivelul rămâne peste media ultimilor cinci ani, această corecție vine într-un moment sensibil, în care fermierii se confruntă cu incertitudini legate de costurile de producție, condițiile climatice și contextul geopolitic.
Energia scumpă influențează direct prețul alimentelor
Toate aceste evoluții au un numitor comun: energia.
Creșterea prețurilor la petrol nu afectează doar transportul, ci și producția agricolă, procesarea și distribuția. În plus, legătura dintre energie și biocombustibili face ca unele culturi să fie redirecționate, reducând oferta pentru consumul alimentar.
Această interdependență face ca piața alimentară să fie extrem de vulnerabilă la tensiunile geopolitice.