ANPC, controale-șoc în marile magazine. Amenzi de peste 2 milioane de lei

Publicat: 02 iun. 2025, 21:36, de Corina Oprea, în ACTUALITATE , ? cititori
ANPC, controale-șoc în marile magazine. Amenzi de peste 2 milioane de lei

O amplă acțiune de verificare desfășurată luni, 2 iunie 2025, de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), sub coordonarea președintelui Cristian Popescu Piedone, a zguduit marile rețele de retail alimentar din România. Rezultatele controalelor sunt îngrijorătoare: din 248 de magazine verificate, doar patru au respectat toate prevederile legale.

ANPC a identificat alimente alterate, prețuri înșelătoare

Comisarii ANPC au acționat în teren vizând cele mai frecvente reclamații ale clienților: discrepanțe între prețurile afișate la raft și cele de pe bonul fiscal, produse expirate sau cu mucegai puse încă în vânzare, temperaturi de depozitare incorecte și etichete neconforme. În unele cazuri, produsele prezentau modificări organoleptice vizibile – semne clare că nu mai erau sigure pentru consum.

Verificările au acoperit toate marile lanțuri de magazine: Carrefour, Kaufland, Lidl, Profi, Penny și Mega Image.

Conform bilanțului oficial al ANPC, aproape fiecare magazin controlat a fost sancționat. Au fost aplicate 244 de amenzi contravenționale, în valoare totală de peste 2 milioane de lei, alături de 90 de avertismente și 175 de solicitări oficiale pentru remedierea deficiențelor.

Autoritatea a retras temporar sau definitiv produse în valoare de aproape 100.000 de lei, iar două magazine au fost închise provizoriu din cauza abaterilor grave. Din suma totală a amenzilor, peste 600.000 de lei fuseseră deja încasați la doar câteva ore de la finalizarea controalelor.

„Pe 02.06.2025, din dispoziția și sub coordonarea Președintelui Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor, Cristian Popescu Piedone, comisarii din cadrul Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor au desfășurat controale tematice și operative cu privire la respectarea legislatiei în vigoare privind:   

– corectitudinea prețurilor afișate la raft cu cele marcate pe bonul fiscal;    

– respectarea denumirii corecte a produselor în raport cu ingredientele declarate de producător;  

– respectarea promoțiilor și existența unității de referință din care să rezulte avantajul specific al consumatorilor;    

– comercializarea produselor cu data limită de consum depășită și a produselor cu modificari organoleptice vizibile (prezență mucegai, arsuri de congelare);     -nerespectarea temperaturii recomandată de producător la comercializarea și depozitarea produselor alimentare;    

– verificarea etichetelor privind informarea corectă și completă cu elementele de identificare conform legislatiei în vigoare, verificarea alergenilor declarați pe etichetele de produs”, este transmis.

Obiectivul operațiunii a fost:

  • Afișarea corectă a prețurilor;

  • Denumirea exactă a produselor în funcție de ingrediente;

  • Respectarea temperaturilor de depozitare impuse de producător;

  • Etichetarea clară și completă, inclusiv privind alergenii;

  • Respectarea condițiilor de promoție și a avantajelor promise.