Bilanț coronavirus: Aproape 6.000 de infectări cu Covid-19 în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 5.922 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 96 mai multe decât în ziua anterioară. 528 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Epidemia pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.556890,76
2.Arad43.4621291,49
3.Argeș47.0431100,56
4.Bacău42.1461670,64
5.Bihor52.0402491,19
6.Bistrița-Năsăud19.883910,64
7.Botoșani23.223910,47
8.Brașov68.7183771,07
9.Brăila23.289410,48
10.Buzău24.720540,44
11.Caraș-Severin19.526500,62
12.Călărași17.904330,24
13.Cluj91.4005321,71
14.Constanța70.6121960,94
15.Covasna13.429180,50
16.Dâmbovița37.001770,55
17.Dolj45.739730,40
18.Galați44.751890,51
19.Giurgiu20.100280,36
20.Gorj15.397210,21
21.Harghita14.544900,61
22.Hunedoara36.8511131,02
23.Ialomița19.714380,44
24.Iași73.0402460,44
25.Ilfov78.0511621,38
26.Maramureș32.2451430,87
27.Mehedinți15.911250,22
28.Mureș40.7561240,65
29.Neamț32.0301360,64
30.Olt26.445330,32
31.Prahova64.4301160,64
32.Satu Mare21.4201480,79
33.Sălaj18.095480,62
34.Sibiu44.1671611,03
35.Suceava39.9634551,04
36.Teleorman25.202260,27
37.Timiș89.4673501,13
38.Tulcea14.046270,42
39.Vaslui27.110570,24
40.Vâlcea27.020390,54
41.Vrancea18.139360,39
42.Mun. București313.8219281,42
43.Din străinătate**2.707108 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    3.676*-202 
 TOTAL1.833.7895.922 
 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD13
3ARGEŞ1
4BACĂU23
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI4
8BRĂILA4
9BRAŞOV12
10BUZĂU11
11CĂLĂRAŞI
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ12
14CONSTANŢA12
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ4
18GALAŢI10
19GIURGIU3
20GORJ2
21HARGHITA9
22HUNEDOARA5
23IALOMIŢA2
24IAŞI5
25ILFOV11
26MARAMUREŞ5
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI53
29MUREŞ8
30NEAMŢ7
31OLT3
32PRAHOVA11
33SĂLAJ3
34SATU MARE5
35SIBIU11
36SUCEAVA22
37TELEORMAN2
38TIMIŞ17
39TULCEA1
40VÂLCEA2
41VASLUI5
42VRANCEA1
 Total327

Până astăzi, 58.971 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.01.2022 (10:00) – 07.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 31 de decese (19 bărbați și 12 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Buzău, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 31 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 la categoria de vârstă 50-59 ani, 6 la categoria de vârstă 60-69 ani, 8 la categoria de vârstă 70-79 ani și 8 la categoria de vârstă peste 80 ani.

28 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Din totalul de 31 de pacienți decedați, 27 erau nevaccinați și 4 vaccinați. Cei 4 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. 3 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru un pacient nu au fost raportate comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 2.452, cu 87 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI  sunt internate 404 persoane, cu 4 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 404 pacienți internați la ATI, 31 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 104 sunt minori, 94 fiind internați în secții, cu 7 mai mult decât în ziua anterioară și 10 la ATI, cu 2 mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.156.877 de teste RT-PCR și 6.257.149 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.448 de teste RT-PCR (9.069 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.379 la cerere) și 42.755 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 18.179 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.877 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 48.032 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 70 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.508 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 487 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 6 ianuarie, 679 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 248.250 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Epidemia în lume

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.834 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 206 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  11 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 42 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 30 decembrie 2021– 6 ianuarie 2022, au fost raportate 58.979.507 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit13.235.401 (+2.415.886) 148.851 (+2412)
Franţa    10.589.505 (+1.875.749) 124.563 (+2617)
Spania 6.785.286  (+1.200.232)   89.689   (+802)
Italia 6.566.947  (+1.131.460) 138.045 (+2114)
Germania 7.297.320     (+418.611)            112.925 (+3631)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 6 IANUARIE 2022  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
290.613.933 (+20.286.658)5.450.958 (+134.941)

Grupul de Comunicare Strategică

Mai multe articole...

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole