Atac dur în presa maghiară chiar de Mica Unire: „Nivelul de trai din România, în cădere liberă”. Guvernul Bolojan, criticat pentru austeritate
Ziua de 24 ianuarie, moment de sărbătoare națională în care românii au celebrat 167 de ani de la Mica Unire, a fost marcată de un articol critic la adresa economiei românești, publicat în presa din țara vecină. Publicația maghiară *mandiner.hu* a lansat o analiză dură, sugerând că măsurile recente luate de executivul de la București au stopat dezvoltarea țării.
Articolul, publicat chiar în ziua sărbătorii naționale, poartă un titlu agresiv și sugerează, pe un ton vădit tendențios, că Ungaria este mai dezvoltată decât România, contrazicând narativul tot mai des întâlnit în ultimii ani conform căruia Bucureștiul ar fi depășit Budapesta din punct de vedere economic.
„Guvernul Bolojan a adus România înapoi”
Jurnaliștii maghiari susțin că politicile actuale au avut un impact devastator asupra puterii de cumpărare a românilor.
„«Românismul de stânga» a eșuat, iar nivelul de trai al românilor este într-o spirală descendentă”, titrează publicația maghiară mandiner.hu.
Analiza face referire directă la deciziile economice recente, punând accent pe pachetele de austeritate implementate de actualul cabinet. Sursa citată încearcă să demonteze ideea că România ar fi un tigru economic al regiunii.
„Cu toate acestea, măsurile de austeritate ale guvernului eurocrat de la București din august și apoi din ianuarie au arătat care este situația reală”, scrie publicația citată.
Războiul declarațiilor: „Nici noi nu putem depăși România”
Articolul din presa maghiară vine ca o reacție la dezbaterile interne din Ungaria, unde Opoziția a folosit adesea exemplul României pentru a critica regimul de la Budapesta. În ultimii ani, narativul comun a fost acela că Ungaria a rămas în urmă și a devenit o ruină economică în comparație cu vecinul de la est.
Publicația amintește declarațiile unor figuri politice importante de la Budapesta care susțineau supremația economică a României.
„Péter Magyar, liderul Partidului Tisza, susține că Ungaria este cea mai coruptă și mai săracă țară din UE, iar Ákos Péter Bod, economist afiliat partidului, a declarat în mai 2024: «Nici noi nu putem depăși România»”, se arată în textul publicat de mandiner.hu.
Salariul minim și mirajul statisticilor
Analiza continuă cu o radiografie a problemelor structurale ale României, menționând emigrația masivă care „a lovit” țara după creșterea economică de la mijlocul anilor 2010, dar și ponderea mare a economiei negre.
Un punct central al criticii vizează veniturile populației. Jurnaliștii maghiari admit că a existat un moment în care salariul minim din România l-a depășit pe cel din Ungaria, dar susțin că această statistică este înșelătoare dacă privim structura forței de muncă.
„Un bun exemplu este cuantumul salariului minim: a existat, într-adevăr, un an în care cel din România a fost mai mare decât cel din Ungaria, dar analizele nu au ținut cont de faptul că, potrivit bazei de date a Confederației Europene a Sindicatelor, în România, peste un sfert dintre angajați lucrează pentru o astfel de sumă, în timp ce în Ungaria, doar o douăzecime”, notează publicația maghiară.