Atletico Madrid este noua campioană a Spaniei (VIDEO)

Publicat: 22 mai 2021, 22:45, de Eliza Popa, în SPORT , ? cititori

Echipa Atletico Madrid a cucerit al 11-lea titlu de campioană a Spaniei din istoria sa, după ce a învins în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Valladolid, sâmbătă, în etapa a 38-a (ultima) a actualei ediţii din Primera Division.

Gazdele au condus cu 1-0 la pauză, după reuşita lui Oscar Plano (18), însă Atletico a întors rezultatul în repriza secundă, graţie golurilor marcate de Angel Coreea (57) şi Luis Suarez (67).

Atletico Madrid, care cucerise precedentul său titlu în 2014, a încheiat sezonul cu un avans de două puncte faţă de ocupanta locului secund, Real Madrid, care s-a impus la rândul ei, cu 2-1 pe teren propriu, în faţa formaţiei Villarreal, prin golurile marcate în finalul jocului de Karim Benzema (87) şi Luka Modric (90+2), după ce oaspeţii reuşiseră deschiderea scorului în prima repriză, prin Yeremy Pinto (20).

FC Barcelona, ieşită din cursa pentru titlu săptămâna trecută, s-a impus la limită în faţa formaţiei Eibar (1-0) în ultimul său meci de campionat, fără căpitanul Lionel Messi, printr-un gol marcat de Antoine Griezmann, în minutul 81.