Barbora Krejcikova, campioană la Roland Garros 2021. A învins-o pe Anastasia Pavliucenkova în finală

Jucătoarea cehă de tenis Barbora Krejcikova (locul 33 WTA) a câştigat turneul de la Roland Garros 2021, în proba simplu feminin.

Krejcikova a învins-o sâmbătă, în finală, pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova (locul 32 WTA şi cap de serie numărul 31). Cehoaica s-a impus cu 6-1, 2-6, 6-4, într-o oră şi 58 de minute.

Krejcikova este prima jucătoare de tenis din Cehia, care s-a impus pe zgura pariziană, din 1981 încoace. Hana Mandlikova a câștigat turneul din acel an.

Barbora Krejcikova va evolua și în finala probei de dublu feminin, duminică. Atunci va face pereche cu sportiva Katerina Siniakova, împotriva echipei Bethanie Mattek-Sands/Iga Swiatek (SUA/Polonia).