Bayern Munchen, eliminată de Villarreal, în sferturile Ligii Campionilor. Rezultatele înregistrate marți seară

Publicat: 13 apr. 2022, 08:22, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Bayern Munchen a fost eliminată în sferurile de finală ale Ligii Campionilor. Gruparea bavareză a remizat, marţi, pe teren propriu, scor 1-1, cu Villarreal, în manşa a doua a acestei faze.

În tur, Villarreal a câștigat cu 1-0. Bayern Munchen a condus cu 1-0, dar Chukwueze a egalat în minutul 88.

Bayern: Neuer – Pavard, Upamecano, L. Hernandez (Davies ’87) – Sane, Kimmich, Goretzka, Coman – Musiala (Gnabry ’82), T. Muller (Choupo-Moting ’90) – Lewandowski. Antrenor Julian Nagelsmann;

Villarreal: Rulli – Foyth, Albiol, P. Torres, Estupinan – Lo Celso, E. Capoue, Parejo, Coquelin (Chukwueze ’84) – G. Moreno, Danjuma (Alfonso Pedraza ’84). Antrenor Unai Emery.

În celălalt meci al serii de marți, Chelsea, deţinătoarea trofeului, a condus-o pe Real Madrid, pe Santiago Bernabeu, cu 3-0, apoi cu 3-1 după 90 de minute.

Partida a intrat în prelungiri, deoarece  în prima manșă s-a înregistrat acelaşi scor, dar pentru spanioli. Benzema a marcat golul calificării în minutul 96, golul de 2-3.

Real: Courtois – Carvajal, Nacho (Lucas Vazquez ’88), Alaba, F. Mendy (Marcelo ’77) – Modrici, Casemiro (Rodrygo ’78), Kroos (Camavinga ’73) – Valverde, Benzema, Vinicius Jr (Ceballos ‘115). Antrenor Carlo Ancelotti;

Chelsea: Mendy – James, Thiago Silva, Rudiger, Alonso – Kante (Ziyech ‘100), Loftus-Cheek (Niguez ‘106), Kovacici (Jorginho ‘106) – Mount, Havertz, Werner (Pulisic ’83). Antrenor Thomas Tuchel.

Miercuri, de la ora 22.00, sunt programate celelalte două partide din manşa a doua a sferturilor, Liverpool – Benfica Lisabona (scor 3-1 în tur) şi Atletico Madrid – Manchester City (0-1).