Bayern Munchen şi Liverpool, calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Publicat: 09 mart. 2022, 10:32, de Puterea.ro, în SPORT , ? cititori

Bayern Munchen şi FC Liverpool sunt primele echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Liverpool a fost învinsă, pe teren propriu, scor 0-1, marți seară, în returul  optimilor, de Inter Milano. În tur rezultatul a fost 2-0 pentru englezi, astfel că Liverpool a acces în sferturi. Lautaro Martinez a marcat unicul gol al meciului. L-a învins pe portarul Alisson, cu un șut în vinclul porții, în minutul 62.

Au evoluat următoarele echipe:

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson – Jones (Keita ’65), Fabinho, Thiago Alcantara (Henderson ’65) – Salah, Jota (Diaz ’83), Mane. Antrenor Jurgen Klopp;

Inter: Handanovici – Skriniar, De Vrij (D’Ambrosio ’46), Bastoni – Dumfries (Darmian ’75), Vidal, Brozovici (Gagliardini ’75), Calhanoglu (Vecino ’84), Perisici – L. Martinez (J. Correa ’76), A. Sanchez. Antrenor Simone Inzaghi.

În cealaltă partidă a serii, la Munchen, Bayern a învins-o cu scorul de 7-1, pe FC Salzburg, În tur, scorul a fost 1-1. Golurile au fost marcate de: Lewandowski (12-penalty, 21-penalty, 23), Gnabry (31), Muller (54, 83) și Sane (85), respective Kjaergaard (70).

Bayern: Neuer – Pavard, Sule (Nianzhou ’66), L. Hernandez (Upamecano ’54) – Kimmich, Musiala (Roca ’66) – Gnabry (Sarr ’46), Muller, Sane, Coman (Choupo-Moting ’66) – Lewandoski. Antrenor Julian Nagelsmann;

Salzburg: Kohn – Kristensen, Solet (Piatkowski ’46), Wober, Ullmer – M. Camara (Tijani ’68), Capaldo, Seiwald (Sucici ’46) – Aaronson – Adamu (Kjaergaard ’61), Adeyemi (Sesko ’62). Antrenor Matthias Jaissle.