Bilanț coronavirus: 14.775 cazuri noi de infectare în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate  14.775 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 7.081 mai mult decât în ziua anterioară. 1.860 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Epidemia pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba50.37712813,51
2.Arad64.27633914,81
3.Argeș70.84329312,63
4.Bacău58.5011844,18
5.Bihor77.5882659,37
6.Bistrița-Năsăud28.399785,17
7.Botoșani34.381994,93
8.Brașov100.97451713,53
9.Brăila29.5641577,48
10.Buzău37.79225210,50
11.Caraș-Severin27.8401549,79
12.Călărași24.2761237,74
13.Cluj144.10364818,08
14.Constanța108.26046814,51
15.Covasna18.2991116,20
16.Dâmbovița49.4191927,87
17.Dolj66.47527811,37
18.Galați59.6701447,53
19.Giurgiu26.6151079,43
20.Gorj20.846864,99
21.Harghita20.793493,22
22.Hunedoara53.37721011,47
23.Ialomița25.7201198,75
24.Iași103.4284618,74
25.Ilfov110.358105121,63
26.Maramureș48.255935,19
27.Mehedinți20.505997,33
28.Mureș58.85237910,20
29.Neamț44.1441233,86
30.Olt36.02611510,47
31.Prahova91.58264213,47
32.Satu Mare31.15134,34
33.Sălaj25.383646,38
34.Sibiu70.93249219,15
35.Suceava56.3111182,78
36.Teleorman31.5901527,50
37.Timiș138.87876817,13
38.Tulcea19.864525,38
39.Vaslui34.6181034,33
40.Vâlcea38.55614110,06
41.Vrancea24.962895,27
42.Mun. București490.658384630,15
43.Din străinătate**4.0425 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    7.606*978 
 TOTAL2.686.08914.775 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 22 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.686.089 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 104.195 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.358.958 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.052 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA35
2ARAD47
3ARGEŞ20
4BACĂU13
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI1
8BRAŞOV27
9BRĂILA5
10BUZĂU32
11CARAŞ-SEVERIN14
12CĂLĂRAŞI7
13CLUJ31
14CONSTANŢA55
15COVASNA14
16DÂMBOVIŢA12
17DOLJ24
18GALAŢI17
19GIURGIU8
20GORJ17
21HARGHITA2
22HUNEDOARA30
23IALOMIŢA8
24IAŞI28
25ILFOV42
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI
28        MUREŞ26
29NEAMŢ11
30OLT19
31PRAHOVA59
32SATU MARE7
33SĂLAJ9
34SIBIU20
35SUCEAVA21
36TELEORMAN36
37TIMIŞ59
38TULCEA1
39VASLUI4
40VÂLCEA12
41VRANCEA6
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI264
 TOTAL1.052

Până astăzi, 62.839 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.02.2022 (10:00) – 22.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 215 decese (113 bărbați și 102 femei), dintre care 8 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Suceava, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 215 decese, 6 au fost înregistrate la categoria de de vârstă 40-49 de ani, 7 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 38 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 74 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 90 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

211 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 215 pacienți decedați, 183 au fost nevaccinați și 32  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate 8 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Galați, Gorj, Suceava și Teleorman, în lunile ianuarie și februarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 8.915, cu 649 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.063 de persoane,  cu 38 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.063 de pacienți internați la ATI, 929 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 532 sunt minori, 523 fiind internați în secții, cu 107 mai puțin decât în ziua anterioară și 9 la ATI, cu 2 mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.334.725 teste RT-PCR și 8.428.758 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.211 teste RT-PCR (12.820 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.391 la cerere) și 53.229 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 158.462 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.827 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 78.866 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 38 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.443 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 322 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 21 februarie, 641 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 140.200 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.  

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.893 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 138 în Franța, 3.127 în Germania,  99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 11 în Suedia,  151 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 8 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 51 în Cipru, 8 în India, 8 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 18 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 4 în Serbia, 14 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia, 2 în Turkmenistan și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 10 februarie 2022– 17 februarie 2022, au fost raportate 103.295.893 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit18.348.029    (+544.704) 159.605  (+1287)
Franţa    21.877.555    (+837.916) 135.579  (+1965)
Spania10.734.945    (+239.661)   96.706  (+1663)
Italia12.265.343    (+417.907) 151.962  (+2066)
Germania13.034.434  (+1.266.306)            120.720  (+1270)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 17 FEBRUARIE 2022  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
411.553.140 (+17.069.183)5.829.356 (+75.557)

Grupul de Comunicare Strategică

Mai multe articole...

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole