Bilanț coronavirus: 15.374 cazuri noi de infectare în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 15.374 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 2.073 mai puțin decât în ziua anterioară. 1.914 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Epidemia pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba49.33732618,91
2.Arad62.99840419,86
3.Argeș69.09438817,87
4.Bacău57.8271716,75
5.Bihor76.52629014,44
6.Bistrița-Năsăud28.0171677,90
7.Botoșani33.9601127,87
8.Brașov98.90179219,72
9.Brăila28.9911709,24
10.Buzău36.77224313,75
11.Caraș-Severin27.05212411,63
12.Călărași23.78413810,01
13.Cluj139.890129624,23
14.Constanța106.03966920,19
15.Covasna17.8151249,13
16.Dâmbovița48.69820110,87
17.Dolj64.86255514,67
18.Galați58.43921510,01
19.Giurgiu25.92715012,26
20.Gorj20.4511307,11
21.Harghita20.610445,76
22.Hunedoara52.19222215,71
23.Ialomița25.22120810,58
24.Iași101.67557312,15
25.Ilfov107.03984225,53
26.Maramureș47.7641158,93
27.Mehedinți20.0911238,67
28.Mureș57.44929213,30
29.Neamț43.7651036,57
30.Olt35.09728812,49
31.Prahova89.31358817,11
32.Satu Mare30.869997,19
33.Sălaj25.0889710,30
34.Sibiu68.520110924,70
35.Suceava55.9031184,47
36.Teleorman30.9531668,67
37.Timiș136.05970323,96
38.Tulcea19.679559,68
39.Vaslui34.1521016,16
40.Vâlcea37.90624413,88
41.Vrancea24.445557,22
42.Mun. București473.292345936,64
43.Din străinătate**4.02210 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    12.606*-905 
 TOTAL2.629.09015.374 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 17 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.629.090 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 97.307 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.215.462 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 951 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA31
2ARAD42
3ARGEŞ17
4BACĂU24
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI3
8BRAŞOV28
9BRĂILA5
10BUZĂU32
11CARAŞ-SEVERIN10
12CĂLĂRAŞI5
13CLUJ26
14CONSTANŢA65
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA9
17DOLJ22
18GALAŢI15
19GIURGIU20
20GORJ15
21HARGHITA8
22HUNEDOARA23
23IALOMIŢA8
24IAŞI37
25ILFOV30
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI7
28        MUREŞ12
29NEAMŢ6
30OLT19
31PRAHOVA38
32SATU MARE4
33SĂLAJ3
34SIBIU15
35SUCEAVA18
36TELEORMAN26
37TIMIŞ52
38TULCEA4
39VASLUI2
40VÂLCEA23
41VRANCEA2
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI226
 TOTAL951

Până astăzi, 62.188 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.02.2022 (10:00) – 17.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 125 de decese (61 bărbați și 64 femei), dintre care 3 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța,  Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomiţa, Iași, Ilfov, Maramureş, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 125 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de de vârstă 20-29 de ani, 1 la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 la categoria de vârstă 40-49 de ani, 3 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 21 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 40 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 54 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

123 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 125 de pacienți decedați, 104 au fost nevaccinați și 19  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate 3 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Argeș, Galați și Ilfov, 2 în luna ianuarie 2022 și 1 în luna februarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 9.714, cu 336 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.119 persoane,  cu 37 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.119 pacienți internați la ATI, 964 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 574 sunt minori, 564 fiind internați în secții, cu 42 mai puțin decât în ziua anterioară și 10 la ATI, cu 3 mai puțin decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.248.210 teste RT-PCR și 8.248.842 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.004 teste RT-PCR (13.132 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.872 la cerere) și 44.984 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 197.743 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.416 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 64.168 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 16 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.649 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 273 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 16 februarie, 818 sancțiuni contravenționale, în valoare de 139.050 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.  

Epidemia în lume

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.888 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 138 în Franța, 3.127 în Germania,  99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 11 în Suedia,  151 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 51 în Cipru, 8 în India, 8 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 18 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 4 în Serbia, 14 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 3 februarie 2022– 10 februarie 2022, au fost raportate 97.966.503 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit17.803.325     (+428.248) 158.318  (+1474)
Franţa    21.039.639 (+1.166.650) 133.614  (+2026)
Spania10.495.284    (+377.451)   95.043  (+1345)
Italia11.847.436    (+611.691) 149.896  (+2576)
Germania11.768.128  (+1.346.451)            119.450  (+1118)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 10 FEBRUARIE 2022  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
394.483.957 (+18.254.411)5.753.799 (+71.971)

Grupul de Comunicare Strategică

Mai multe articole...

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole