Bilanț coronavirus: 16.958 cazuri de infectare în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 16.958 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 850 mai mult decât în ziua anterioară. 1.631 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Epidemia pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba45.30735419,60
2.Arad57.32442319,86
3.Argeș60.737136616,71
4.Bacău55.33319810,37
5.Bihor71.95137719,73
6.Bistrița-Năsăud26.42818211,11
7.Botoșani32.17311311,94
8.Brașov89.64993521,42
9.Brăila26.9321337,83
10.Buzău32.91725912,69
11.Caraș-Severin24.72020811,04
12.Călărași21.7991669,50
13.Cluj126.700108028,43
14.Constanța95.467170622,96
15.Covasna16.111898,29
16.Dâmbovița45.50232511,06
17.Dolj58.58453113,67
18.Galați54.84115910,31
19.Giurgiu23.4541839,44
20.Gorj18.887937,26
21.Harghita19.719459,01
22.Hunedoara48.22936116,48
23.Ialomița23.0511437,96
24.Iași94.60850513,87
25.Ilfov96.53889724,25
26.Maramureș45.60813714,88
27.Mehedinți18.5261496,61
28.Mureș52.56266313,44
29.Neamț41.8968510,38
30.Olt31.4723438,83
31.Prahova80.81378214,58
32.Satu Mare29.18312710,45
33.Sălaj23.8379314,77
34.Sibiu61.18467024,20
35.Suceava54.1841168,34
36.Teleorman28.8501646,90
37.Timiș125.63782829,32
38.Tulcea18.50715312,86
39.Vaslui32.3831586,63
40.Vâlcea34.29822313,70
41.Vrancea22.8511227,96
42.Mun. București420.710476532,75
43.Din străinătate**3.9553 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    25.362*-3454 
 TOTAL2.418.77916.958 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 7 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.418.779 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 72.116 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.990.254 pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 993 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA36
2ARAD29
3ARGEŞ17
4BACĂU12
5BIHOR13
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI6
8BRAŞOV25
9BRĂILA7
10BUZĂU16
11CARAŞ-SEVERIN8
12CĂLĂRAŞI11
13CLUJ27
14CONSTANŢA19
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ39
18GALAŢI31
19GIURGIU27
20GORJ11
21HARGHITA13
22HUNEDOARA9
23IALOMIŢA3
24IAŞI38
25ILFOV45
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI11
28MUREŞ21
29NEAMŢ6
30OLT18
31PRAHOVA22
32SATU MARE5
33SĂLAJ2
34SIBIU32
35SUCEAVA20
36TELEORMAN11
37TIMIŞ32
38TULCEA7
39VASLUI9
40VÂLCEA9
41VRANCEA2
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI316
 TOTAL993

Până astăzi, 60.723 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.02.2022 (10:00) – 07.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 81 de decese ( 59 bărbați și 22 femei) ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Dolj, Gorj, Hunedoara, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui.

Dintre cele 81 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 5 la categoria 50-59 de ani, 19 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 23 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 32 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

78 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, un pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 2  pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 81 de pacienți decedați, 66 au fost nevaccinați și 15  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 11.884 , cu 724 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.102 de persoane, cu 37 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.102 pacienți internați la ATI, 948 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 911 sunt minori, 885 fiind internați în secții, cu 43 mai mult decât în ziua anterioară și 26 la ATI, cu 2 mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.000.219   teste RT-PCR și 7.733.323  de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 16.722 teste RT-PCR (10.716 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.006 la cerere) și 31.379 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 237.920 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 14.989 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 95.082 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 8 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.292 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 6 februarie, 2.050 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 505.600 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.  

Epidemia în lume

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.887 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 138 în Franța, 3.127 în Germania,  99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 11 în Suedia,  151 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 51 în Cipru, 8 în India, 8 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 18 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 4 în Serbia, 13 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 27 ianuarie 2022– 3 februarie 2022, au fost raportate 90.909.480 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit17.375.077 (+2.157.797) 156.844  (+4857)
Franţa    19.872.989 (+2.570.441) 131.588  (+2099)
Spania10.117.833    (+726.561)   93.698  (+1391)
Italia11.235.745 (+1.023.124) 147.320  (+2977)
Germania10.421.677   (+1.385.882)            118.332  (+1206)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 3 FEBRUARIE 2022  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
376.229.546 (+25.415.462)5.681.828 (+78.071)

Grupul de Comunicare Strategică

Mai multe articole...

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole