Bilanț coronavirus: 31.683 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 31.683 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 2.572 mai puțin decât în ziua anterioară. 3.388 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba38.8255908,49
2.Arad49.3566768,24
3.Argeș51.1593455,83
4.Bacău49.7945127,37
5.Bihor63.168114211,98
6.Bistrița-Năsăud23.5062009,02
7.Botoșani28.3905497,70
8.Brașov78.56879611,79
9.Brăila24.5261402,53
10.Buzău27.7303474,43
11.Caraș-Severin21.6592634,81
12.Călărași19.3882233,30
13.Cluj107.641139417,85
14.Constanța82.395136411,00
15.Covasna14.4101343,51
16.Dâmbovița40.6514114,42
17.Dolj50.0645864,54
18.Galați49.2976664,83
19.Giurgiu21.4051753,69
20.Gorj16.7381902,47
21.Harghita17.6093236,54
22.Hunedoara42.0668167,58
23.Ialomița21.0631713,16
24.Iași83.08910376,72
25.Ilfov86.67682412,96
26.Maramureș40.14958911,03
27.Mehedinți16.7991271,99
28.Mureș45.5604125,70
29.Neamț37.7595177,29
30.Olt27.8892432,51
31.Prahova70.2657455,04
32.Satu Mare26.0063148,98
33.Sălaj21.1863388,76
34.Sibiu51.025123010,02
35.Suceava49.8915339,40
36.Teleorman26.5331822,55
37.Timiș107.446237016,71
38.Tulcea16.1391856,79
39.Vaslui29.4713003,08
40.Vâlcea29.2511695,00
41.Vrancea20.2822383,98
42.Mun. București355.226489812,79
43.Din străinătate**3.83026 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    30.954*4.393 
 TOTAL2.114.83431.683 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

În total, până astăzi, 27 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.114.834 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 41.400 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.873.747 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.325 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA23
2ARAD26
3ARGEŞ29
4BACĂU34
5BIHOR22
6BISTRIŢA-NĂSĂUD11
7BOTOŞANI14
8BRĂILA5
9BRAŞOV51
10BUZĂU31
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN24
13CLUJ52
14CONSTANŢA83
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA16
17DOLJ37
18GALAŢI18
19GIURGIU10
20GORJ6
21HARGHITA25
22HUNEDOARA40
23IALOMIŢA8
24IAŞI81
25ILFOV61
26MARAMUREŞ25
27MEHEDINŢI8
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI270
29MUREŞ28
30NEAMŢ23
31OLT16
32PRAHOVA24
33SĂLAJ5
34SATU MARE12
35SIBIU28
36SUCEAVA47
37TELEORMAN16
38TIMIŞ73
39TULCEA6
40VÂLCEA11
41VASLUI5
42VRANCEA9
 Total1.325

Până astăzi, 59.797 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.01.2022 (10:00) – 27.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 71 de decese (37 bărbați și 34 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava,Teleorman, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 71 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  30-39 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 la categoria de vârstă peste 80 ani.

65 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 71 de pacienți decedați, 57 au fost nevaccinați și 14 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

 Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite unul în luna decembrie 2021 și unul în luna ianuarie 2022, în județele Arad și Covasna.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 7.834, cu 486 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 731 de persoane, cu 39 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 731 de pacienți internați la ATI, 620 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 704 sunt minori, 692 fiind internați în secții, cu 37 mai mult decât în ziua anterioară și 12 la ATI, similar cu ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.683.759 de teste RT-PCR și 7.116.075 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 32.907 teste RT-PCR (19.193 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.714 la cerere) și 68.045 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 140.513 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 7.036 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 90.857 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 54 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 9.011 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 790 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 26 ianuarie, 1.201 sancțiuni contravenționale, în valoare de 222.750 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.  

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.866 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 134 în Franța, 3.125 în Germania,  99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 11 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 50 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 18 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 3 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 13 ianuarie 2022– 20 ianuarie 2022, au fost raportate 71.650.086 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit15.217.280    (+599.966) 151.987  (+1757)
Franţa    14.739.297 (+1.804.317) 127.638  (+1333)
Spania 8.518.975     (+747.608)   91.277    (+769)
Italia 9.018.425  (+1.047.357) 141.825  (+1953)
Germania 8.186.850     (+443.622)            116.081  (+1030)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 20 IANUARIE 2022  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
328.558.243 (+21.184.452)5.548.696 (+56.542)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 13 ianuarie 2022– 20 ianuarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Mai multe articole...

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole