Bilanț coronavirus: 4.478 cazuri noi de infectare în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 17 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.139.505 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.075.499 de pacienți au fost declarați vindecați.

Epidemia pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21890500,88
2.Arad247401261,02
3.Argeș28276790,66
4.Bacău277031101,10
5.Bihor30138560,74
6.Bistrița-Năsăud132791062,13
7.Botoșani151461021,28
8.Brașov44827990,87
9.Brăila13674330,44
10.Buzău13068470,47
11.Caraș-Severin12173581,14
12.Călărași10851591,01
13.Cluj604941861,89
14.Constanța451911581,37
15.Covasna8700220,29
16.Dâmbovița23275460,71
17.Dolj283941631,45
18.Galați28874801,04
19.Giurgiu11644311,23
20.Gorj9662250,70
21.Harghita8564210,41
22.Hunedoara23683600,80
23.Ialomița11275750,78
24.Iași445602251,01
25.Ilfov47546912,37
26.Maramureș221441711,92
27.Mehedinți8787680,86
28.Mureș24663790,64
29.Neamț20153801,02
30.Olt15466661,17
31.Prahova370811491,04
32.Satu Mare148131372,91
33.Sălaj11416391,20
34.Sibiu27546841,10
35.Suceava264261761,50
36.Teleorman14730981,48
37.Timiș576293132,08
38.Tulcea8731210,58
39.Vaslui170021011,03
40.Vâlcea17006390,85
41.Vrancea11297560,88
42.Mun. București1929246512,05
43.Din străinătate**131120 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    2753*22 
 TOTAL1.139.5054.478 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA6
2ARAD12
3ARGEŞ13
4BACĂU10
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI11
8BRĂILA1
9BRAŞOV3
10BUZĂU12
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ15
14CONSTANŢA20
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ11
18GALAŢI11
19GIURGIU2
20GORJ2
21HARGHITA5
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA3
24IAŞI22
25ILFOV10
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI60
29MUREŞ2
30NEAMŢ15
31OLT13
32PRAHOVA7
33SĂLAJ4
34SATU MARE14
35SIBIU10
36SUCEAVA10
37TELEORMAN13
38TIMIŞ19
39TULCEA2
40VÂLCEA7
41VASLUI5
42VRANCEA7
 Total   399

Până astăzi, 35.359 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.09.2021 (10:00) – 17.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 73 de decese (36 bărbați și 37 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș,  Bihor, Brașov, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Ilfov, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș,  Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 73 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 la categoria de vârstă 50-59 ani, 12 la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 la categoria de vârstă peste 80 ani.

66 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.727. Dintre acestea, 762 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 180 sunt minori, 166 fiind internați în secții și 14 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.354.630 de teste RT-PCR și 2.816.721 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 19.108 teste RT-PCR (7.782 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.326 la cerere) și 26.950 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 24.358 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.038 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.869 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 326 de persoane.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Epidemia în lume

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.711 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.913 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 3 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia și Kuweit. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 194 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia și unul în Bulgaria, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Franţa    6.905.071  (+38.215)115.517  (+258)
Regatul Unit7.226.276  (+248.150)134.200   (+971)
Spania4.915.265  (+17.007)  85.393  (+246)
Italia4.606.413  (+20.990)129.919  (+212)
Germania4.083.151  (+37.039)             92.618  (+120)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 16 SEPTEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 225.166.539  (+3.809.426) 4.636.120  (+62.523)

Grupul de Comunicare Strategică

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Ultimele articole