Crește numărul de infectări cu SARS-CoV-2: 4.893 cazuri noi în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 4.893 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 993 mai multe decât în ziua anterioară.  276 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.





Epidemia pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.412630,56
2.Arad43.2241301,19
3.Argeș46.874700,40
4.Bacău41.8381300,45
5.Bihor51.5571790,94
6.Bistrița-Năsăud19.728600,43
7.Botoșani23.078630,34
8.Brașov68.0882280,76
9.Brăila23.221290,37
10.Buzău24.626380,35
11.Caraș-Severin19.442360,57
12.Călărași17.860220,20
13.Cluj90.5073601,21
14.Constanța70.1942440,64
15.Covasna13.382230,44
16.Dâmbovița36.847580,47
17.Dolj45.614430,33
18.Galați44.566570,38
19.Giurgiu20.052160,31
20.Gorj15.363230,16
21.Harghita14.374490,44
22.Hunedoara36.6081020,83
23.Ialomița19.645330,32
24.Iași72.6481720,34
25.Ilfov77.6871360,95
26.Maramureș31.9681290,64
27.Mehedinți15.872180,19
28.Mureș40.535390,52
29.Neamț31.7951010,47
30.Olt26.386170,24
31.Prahova64.1821390,47
32.Satu Mare21.167530,46
33.Sălaj18.012370,48
34.Sibiu43.820950,80
35.Suceava39.2112850,59
36.Teleorman25.152220,23
37.Timiș88.8182900,89
38.Tulcea13.986160,33
39.Vaslui27.015290,19
40.Vâlcea26.939360,42
41.Vrancea18.054200,31
42.Mun. București311.9328651,00
43.Din străinătate**2.50763 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    3.063*275 
 TOTAL1.821.8494.893 
 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA8
2ARAD12
3ARGEŞ10
4BACĂU16
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI6
8BRĂILA2
9BRAŞOV25
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ30
14CONSTANŢA19
15COVASNA7
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ9
18GALAŢI12
19GIURGIU2
20GORJ0
21HARGHITA4
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA1
24IAŞI15
25ILFOV15
26MARAMUREŞ6
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI100
29MUREŞ10
30NEAMŢ17
31OLT2
32PRAHOVA12
33SĂLAJ2
34SATU MARE7
35SIBIU11
36SUCEAVA32
37TELEORMAN5
38TIMIŞ19
39TULCEA2
40VÂLCEA8
41VASLUI5
42VRANCEA7
 Total459

Până astăzi, 58.896 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.01.2022 (10:00) – 05.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 30 de decese, dintre care 6 anterioare intervalului de referință, (16 bărbați și 14 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Arad, Bihor, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Ilfov, Mureș, Olt, Sibiu, Suceava și Municipiul București.

Dintre cele 30 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 la categoria de vârstă 50-59 ani, 5 la categoria de vârstă 60-69 ani, 11 la categoria de vârstă 70-79 ani și 10 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Din totalul de 30 de pacienți decedați, 24 erau nevaccinați și 6 vaccinați. Cei 6 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate 6 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județul Suceava, înregistrate 2 în luna octombrie 2021 și 4 în luna noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 24 de decese.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 2.259, cu 56 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI  sunt internate 409 persoane, cu 19 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 409 de pacienți internați la ATI, 34 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 88 sunt minori, 82 fiind internați în secții, cu 10 mai mult decât în ziua anterioară și 6 la ATI, cu unul mai puțin decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.115.268 de teste RT-PCR și 6.171.713 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.887 de teste RT-PCR (9.947 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.940 la cerere) și 43.759 de teste rapide antigenice.

Datele referitoare la persoanele confirmate cu infecție cu noul coronavirus care sunt în izolare sau în carantină vor fi transmise imediat ce vor fi disponibile.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.492 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 555 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 4 ianuarie, 740 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 300.200 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Epidemia în lume

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.834 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 206 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  11 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 42 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 16 decembrie 2021– 23 decembrie 2021, au fost raportate 52.258.564 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit10.819.515        – 146.439       –
Franţa      8.713.756  (+313.910) 121.946  (+963)
Spania  5.585.054  (+191.786)  88.887   (+268)
Italia  5.436.143  (+154.067) 135.931  (+753)
Germania  6.878.709  (+208.302)            109.324 (+2122)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 23 DECEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
      270.327.277     ( – )5.316.017    ( – )

Grupul de Comunicare Strategică

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...