Bilanț coronavirus: 5.697 cazuri noi de Covid-19 și 107 decese în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 5.697 cazuri noi de persoane infectate cu Covid-19, anunță Grupul de Comunicare Strategică. Până astăzi, 17 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 577.446 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 477.139 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11515853,05
2.Arad132191073,16
3.Argeș171751533,52
4.Bacău151961202,24
5.Bihor164451743,08
6.Bistrița-Năsăud6777552,39
7.Botoșani7391511,94
8.Brașov230702165,02
9.Brăila7257943,25
10.Buzău7702711,95
11.Caraș-Severin5743662,29
12.Călărași5673492,78
13.Cluj264731524,79
14.Constanța235853055,95
15.Covasna4759141,51
16.Dâmbovița136001122,63
17.Dolj141311881,87
18.Galați136711743,00
19.Giurgiu5552522,54
20.Gorj4828230,86
21.Harghita5139700,84
22.Hunedoara10662962,74
23.Ialomița5997773,05
24.Iași246113002,01
25.Ilfov208313406,45
26.Maramureș9774831,82
27.Mehedinți4609271,76
28.Mureș141091002,54
29.Neamț10383711,4
30.Olt86681071,16
31.Prahova224431852,85
32.Satu Mare6576502,23
33.Sălaj5946171,41
34.Sibiu160871093,02
35.Suceava14610921,51
36.Teleorman6741892,25
37.Timiș230472504,21
38.Tulcea4809573,09
39.Vaslui92951012,13
40.Vâlcea9180762,26
41.Vrancea6555281,05
42.Mun. București893989036,64
43.Cazuri noi nealocate pe județe4214208 
 TOTAL577.4465.697 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.035 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA12
2ARAD26
3ARGEŞ27
4BACĂU20
5BIHOR21
6BISTRIŢA-NĂSĂUD10
7BOTOŞANI14
8BRĂILA6
9BRAŞOV21
10BUZĂU13
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN14
13CLUJ40
14CONSTANŢA31
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA28
17DOLJ19
18GALAŢI28
19GIURGIU23
20GORJ15
21HARGHITA5
22HUNEDOARA32
23IALOMIŢA4
24IAŞI39
25ILFOV65
26MARAMUREŞ11
27MEHEDINŢI11
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI214
29MUREŞ14
30NEAMŢ15
31OLT20
32PRAHOVA40
33SĂLAJ2
34SATU MARE12
35SIBIU16
36SUCEAVA23
37TELEORMAN42
38TIMIŞ34
39TULCEA9
40VÂLCEA6
41VASLUI30
42VRANCEA10
 TOTAL1035

107 decese de Covid-19 în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 13.969 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.12.2020 (10:00) – 17.12.2020 (10:00) au fost raportate 107 decese (57 bărbați și 50 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău,  Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 15 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 28 decese la categoria de peste 80 de ani.

100 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 2 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Aproape 1.300 de persoane infectate cu Covid-19, în stare gravă

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.860. Dintre acestea, 1.297 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.534.197 de teste. Dintre acestea, 28.099 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 18.117 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.982 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 182 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 17 decembrie.

Mai multe articole...

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole