Bilanț coronavirus: 5.953 cazuri de Covid-19, înregistrate în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 5.953 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 879 mai puțin decât în ziua anterioară. 688 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba51.7171187,47
2.Arad65.8561377,96
3.Argeș72.3451245,87
4.Bacău59.276612,33
5.Bihor78.7581164,75
6.Bistrița-Năsăud28.918482,84
7.Botoșani34.797352,44
8.Brașov103.3671697,59
9.Brăila30.294554,75
10.Buzău38.922715,98
11.Caraș-Severin28.696816,18
12.Călărași24.777384,11
13.Cluj149.10267712,15
14.Constanța110.9422498,13
15.Covasna18.790523,49
16.Dâmbovița50.247653,99
17.Dolj68.7522056,79
18.Galați60.961864,38
19.Giurgiu27.378735,58
20.Gorj21.244282,76
21.Harghita21.008161,58
22.Hunedoara54.8671546,72
23.Ialomița26.371374,99
24.Iași105.8162304,87
25.Ilfov113.64723113,54
26.Maramureș48.760542,40
27.Mehedinți20.972484,11
28.Mureș60.4402086,26
29.Neamț44.583301,83
30.Olt37.2131015,73
31.Prahova94.1602047,76
32.Satu Mare31.537412,10
33.Sălaj25.769283,52
34.Sibiu73.79918510,84
35.Suceava56.793481,33
36.Teleorman32.598925,05
37.Timiș142.4513219,96
38.Tulcea20.100152,33
39.Vaslui35.288502,48
40.Vâlcea39.529735,26
41.Vrancea25.405432,71
42.Mun. București510.87897319,24
43.Din străinătate**4.1023 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    3.505*280 
 TOTAL2.754.7305.953 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

În total, până astăzi, 3 martie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.754.730 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 112.492 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.536.050 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 511 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA28
2ARAD28
3ARGEŞ9
4BACĂU9
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI1
8BRAŞOV13
9BRĂILA1
10BUZĂU10
11CARAŞ-SEVERIN7
12CĂLĂRAŞI1
13CLUJ20
14CONSTANŢA34
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ12
18GALAŢI4
19GIURGIU6
20GORJ8
21HARGHITA3
22HUNEDOARA11
23IALOMIŢA3
24IAŞI20
25ILFOV16
26MARAMUREŞ
27MEHEDINŢI4
28        MUREŞ9
29NEAMŢ5
30OLT11
31PRAHOVA33
32SATU MARE2
33SĂLAJ4
34SIBIU5
35SUCEAVA10
36TELEORMAN18
37TIMIŞ28
38TULCEA1
39VASLUI7
40VÂLCEA3
41VRANCEA4
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI113
 TOTAL511

Până astăzi, 63.782 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 02.03.2022 (10:00) – 03.03.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 114 decese (68 bărbați și 46 femei), dintre care 9 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Gorj, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 114 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de de vârstă 40-49 de ani, 7 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 22 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 38 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 45 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

109 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 114 pacienți decedați, 93 au fost nevaccinați și 21  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. 19 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați vaccinați nu au fost raportate comorbidități.

Au fost raportate 9 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Tulcea și Municipiul București, în lunile ianuarie și  februarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 5.674, cu 407 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 848 de persoane, cu 10 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 848 de pacienți internați la ATI, 758 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 316 sunt minori, 310 fiind internați în secții, cu 25 mai puțin decât în ziua anterioară și 6 la ATI, similar cu ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.478.818 teste RT-PCR și 8.723.578 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.821 de teste RT-PCR (8.639 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.182 la cerere) și 32.171 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 97.857 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.212 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 55.992 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 41 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.795 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 211 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 2 martie, 502 sancțiuni contravenționale, în valoare de 96.750 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.  

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.897 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.558 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 138 în Franța, 3.127 în Germania,  99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 11 în Suedia,  151 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 8 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 52 în Cipru, 8 în India, 8 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 18 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 4 în Serbia, 14 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia, 2 în Turkmenistan, 2 în Costa Rica și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 17 februarie 2022– 24 februarie 2022, au fost raportate 107.414.749 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit18.605.752    (+257.723) 160.581   (+976)
Franţa    22.468.239    (+590.684) 137.489  (+1910)
Spania10.903.662    (+169.717)   98.513  (+1807)
Italia12.603.758    (+338.415) 153.764  (+1802)
Germania14.186.642  (+1.152.208)            122.134  (+1414)
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 24 FEBRUARIE 2022  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
424.971.978 (+13.418.838)5.898.291 (+68.935)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 17 februarie 2022– 24 februarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Ultimele articole