Bilanț coronavirus: 835 cazuri noi de infectare și 105 decese

Până astăzi, 14 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.070.605 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.022.029 pacienți au fost declarați vindecați.

Epidemia pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20944271,37
2.Arad23494190,67
3.Argeș27036300,96
4.Bacău25905130,45
5.Bihor28895231,03
6.Bistrița-Năsăud11774130,71
7.Botoșani14038160,43
8.Brașov43330370,95
9.Brăila13152100,70
10.Buzău12430150,51
11.Caraș-Severin1125391,16
12.Călărași997080,51
13.Cluj56992361,35
14.Constanța42637220,71
15.Covasna8437290,88
16.Dâmbovița22342160,54
17.Dolj26421220,57
18.Galați2735490,73
19.Giurgiu1092970,56
20.Gorj916540,22
21.Harghita8181150,81
22.Hunedoara22732200,81
23.Ialomița1068630,45
24.Iași42072310,50
25.Ilfov44799401,21
26.Maramureș20256100,34
27.Mehedinți8246140,71
28.Mureș23718180,93
29.Neamț18671250,67
30.Olt1445090,52
31.Prahova34750571,14
32.Satu Mare1290770,36
33.Sălaj10861150,88
34.Sibiu26172241,09
35.Suceava24032140,29
36.Teleorman13586170,75
37.Timiș53984350,96
38.Tulcea830790,60
39.Vaslui1584870,68
40.Vâlcea16258160,35
41.Vrancea10582130,59
42.Mun. București1823031181,21
43.Cazuri noi nealocate pe județe    706*51 
 TOTAL1.070.605  
 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD5
3ARGEŞ7
4BACĂU2
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI6
8BRĂILA
9BRAŞOV9
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN7
13CLUJ8
14CONSTANŢA8
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA
17DOLJ4
18GALAŢI4
19GIURGIU4
20GORJ4
21HARGHITA8
22HUNEDOARA13
23IALOMIŢA2
24IAŞI4
25ILFOV4
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI28
29MUREŞ7
30NEAMŢ10
31OLT5
32PRAHOVA8
33SĂLAJ2
34SATU MARE3
35SIBIU3
36SUCEAVA1
37TELEORMAN2
38TIMIŞ7
39TULCEA2
40VÂLCEA2
41VASLUI5
42VRANCEA1
 TOTAL207

Până astăzi, 29.413 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.05.2021 (10:00) – 14.05.2021 (10:00) au fost raportate 105 de decese (62 bărbați și 43 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost întregistrat la categoria de vârstă 30-29 de ani, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 31 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

97 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 5.276. Dintre acestea, 809 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.610.689 de  teste RT-PCR și 1.016.076 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.705 teste RT-PCR ( 10.911 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.794 la cerere) și 11.911 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 14.993 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.706 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 39.867 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 140 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.065 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 783 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 13 mai, 3.764 sancțiuni contravenționale, în valoare de 891.100 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Epidemia în lume

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.536 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 58 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 190 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Franţa    5.777.087  (+124.840)106.421  (+1.573)    373.975           – 
Regatul Unit4.434.860    (+14.659)127.605       (+67)      15.147           –
Italia4.111.210    (+66.448)122.833  (+1.656) 3.636.089           –
Spania3.581.392    (+40.962)  78.895     (+602)    150.376           – 
Germania3.527.251  (+101.269)             84.829  (+1.553) 3.231.090           –
 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 13 MAI 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
 158.673.640  (+5.453.064) 3.299.568   (+90.152)95.390.977            –   

Grupul de Comunicare Strategică

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Ultimele articole