Bilanț coronavirus: 9.884 cazuri noi de infectare

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 9.884 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 99 mai mult decât în ziua anterioară. 1.047 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Epidemia pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba35.1861491,94
2.Arad44.3571892,56
3.Argeș47.6791651,33
4.Bacău43.7863522,15
5.Bihor54.0323713,46
6.Bistrița-Năsăud20.7451742,55
7.Botoșani24.0962041,67
8.Brașov70.9534363,79
9.Brăila23.541370,97
10.Buzău25.163911,04
11.Caraș-Severin19.864731,27
12.Călărași18.106450,70
13.Cluj95.2017535,73
14.Constanța72.6743713,02
15.Covasna13.636321,12
16.Dâmbovița37.6701411,38
17.Dolj46.308960,96
18.Galați45.5171991,42
19.Giurgiu20.300500,86
20.Gorj15.596440,54
21.Harghita15.2181462,01
22.Hunedoara37.7971422,58
23.Ialomița20.014611,13
24.Iași74.8213401,63
25.Ilfov79.5262403,78
26.Maramureș33.8693172,80
27.Mehedinți16.026230,52
28.Mureș41.5651921,55
29.Neamț33.0691672,02
30.Olt26.649400,63
31.Prahova65.4361381,60
32.Satu Mare22.5332123,09
33.Sălaj18.6521261,89
34.Sibiu45.2242822,97
35.Suceava43.1465654,38
36.Teleorman25.431450,67
37.Timiș92.8066213,90
38.Tulcea14.376711,32
39.Vaslui27.515700,78
40.Vâlcea27.465851,30
41.Vrancea18.540851,16
42.Mun. București321.70215984,10
43.Din străinătate**3.47882 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    6.503*264 
 TOTAL1.885.7719.884 

1.773.435 de pacienți au fost declarați vindecați. 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 458 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD19
3ARGEŞ5
4BACĂU18
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI2
8BRĂILA2
9BRAŞOV20
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ23
14CONSTANŢA28
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ3
18GALAŢI11
19GIURGIU1
20GORJ1
21HARGHITA5
22HUNEDOARA10
23IALOMIŢA5
24IAŞI22
25ILFOV19
26MARAMUREŞ5
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI79
29MUREŞ5
30NEAMŢ18
31OLT3
32PRAHOVA11
33SĂLAJ13
34SATU MARE5
35SIBIU12
36SUCEAVA45
37TELEORMAN7
38TIMIŞ23
39TULCEA10
40VÂLCEA2
41VASLUI2
42VRANCEA
 Total458

Până astăzi, 59.180 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.01.2022 (10:00) – 14.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 30 de decese (17 bărbați și 13 femei), dintre care 3 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Botoșani, Brașov, Cluj, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Neamț, Sălaj, Suceava, Vrancea.

Dintre cele 30 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 ani, 3 la categoria de vârstă 60-69 ani, 8 la categoria de vârstă 70-79 ani și 13 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Din totalul de 30 de pacienți decedați, 24 au fost nevaccinați și 6 vaccinați. Cei 6 pacienți vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Pacienții vaccinați care au decedat  prezentau comorbidități.

Au fost raportate 3 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județul Giurgiu, unul în luna noiembrie 2021 și 2 în luna decembrie 2021.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 3.490, cu 218 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI  sunt internate 456 de persoane, cu 15 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 456 de pacienți internați la ATI, 49 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 230 sunt minori, 220 fiind internați în secții, cu 26 mai mult decât în ziua anterioară și 10 la ATI, cu unul mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.308.947 teste RT-PCR și 6.523.888 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.613 teste RT-PCR (10.356 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.257 la cerere) și 42.604 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 41.886 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.453 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 53.552 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 335 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.732 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 532 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 13 ianuarie, 1.292 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 236.400 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Epidemia în lume

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.843 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 206 în Marea Britanie, 133 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 45 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 6 ianuarie 2022– 13 ianuarie 2022, au fost raportate 65.756.908 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI  CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit14.617.314 (+1.381.913) 150.230 (+1379)
Franţa    12.934.980 (+2.345.477) 126.305 (+1742)
Spania 7.771.367    (+986.081)   90.508   (+819)
Italia 7.971.068  (+1.404.121) 139.872 (+1827)
Germania 7.743.228    (+445.908)            115.051 (+2126)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 13 IANUARIE 2022  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
307.373.791 (+16.759.858)5.492.154 (+41.196)

Grupul de Comunicare Strategică

Mai multe articole...

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole