Bilanț coronavirus: Aproape 50 de cazuri de infectare în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 17 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.588 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.046.719 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 49 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba212770,01
2.Arad2369410,03
3.Argeș2748110,03
4.Bacău2609910,02
5.Bihor29288
6.Bistrița-Năsăud1188810,03
7.Botoșani1419710,02
8.Brașov436910,01
9.Brăila133020,01
10.Buzău1258920,01
11.Caraș-Severin114920,02
12.Călărași100640,01
13.Cluj5764910,06
14.Constanța4297910,02
15.Covasna8557
16.Dâmbovița2250920,01
17.Dolj2671310,02
18.Galați2767010,02
19.Giurgiu110330,02
20.Gorj92190,01
21.Harghita82900,01
22.Hunedoara2288120,02
23.Ialomița10795-1**0,01
24.Iași4246560,04
25.Ilfov4516340,05
26.Maramureș2042720,01
27.Mehedinți8339
28.Mureș239860,01
29.Neamț1899110,01
30.Olt146320,02
31.Prahova3547910,05
32.Satu Mare1302610,05
33.Sălaj109510,01
34.Sibiu2652010,01
35.Suceava2423210,01
36.Teleorman137310,02
37.Timiș5438720,04
38.Tulcea84430,02
39.Vaslui1599810,02
40.Vâlcea1645430,02
41.Vrancea10694
42.Mun. București183814100,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe    499*2 
 TOTAL1.081.58849 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Ialomița a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 27 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA
2ARAD
3ARGEŞ
4BACĂU3
5BIHOR
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI
8BRĂILA
9BRAŞOV3
10BUZĂU
11CĂLĂRAŞI
12CARAŞ-SEVERIN
13CLUJ3
14CONSTANŢA
15COVASNA
16DÂMBOVIŢA
17DOLJ
18GALAŢI2
19GIURGIU
20GORJ1
21HARGHITA
22HUNEDOARA
23IALOMIŢA1
24IAŞI
25ILFOV2
26MARAMUREŞ
27MEHEDINŢI
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI
29MUREŞ3
30NEAMŢ
31OLT3
32PRAHOVA1
33SĂLAJ
34SATU MARE
35SIBIU
36SUCEAVA
37TELEORMAN2
38TIMIŞ
39TULCEA2
40VÂLCEA
41VASLUI
42VRANCEA
 Total27

Până astăzi, 34.252 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.07.2021 (10:00) – 17.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 2 decese (2 bărbați), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Prahova și Olt.

Dintre cele 2 decese, 1 au fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani şi 1 deces la categoria de vârstă peste 80 ani.

Ambele decese înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 240. Dintre acestea, 32 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.538.978 de teste RT-PCR și 1.657.934 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.812 teste RT-PCR (4.246 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.566 la cerere) și 13.223 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 513 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 425 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 30.133 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 430 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 206 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 2.302 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Ultimele articole