Bilanț coronavirus: Aproape 700 cazuri noi de infectare în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 30 august, pe teritoriul României au fost confirmate 1.097.452 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.054.417 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 699 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2140560,20
2.Arad23937110,29
3.Argeș27707150,19
4.Bacău26585250,40
5.Bihor2943960,14
6.Bistrița-Năsăud12276110,67
7.Botoșani1431370,12
8.Brașov44011180,28
9.Brăila1341530,20
10.Buzău1273270,17
11.Caraș-Severin11665200,31
12.Călărași10382100,57
13.Cluj58556810,65
14.Constanța43661260,45
15.Covasna858110,05
16.Dâmbovița2275160,27
17.Dolj27095190,33
18.Galați27999180,30
19.Giurgiu1118490,32
20.Gorj930650,14
21.Harghita835330,13
22.Hunedoara2315110,33
23.Ialomița1091640,23
24.Iași43012190,25
25.Ilfov46024680,93
26.Maramureș2066680,23
27.Mehedinți841060,16
28.Mureș241370,14
29.Neamț1935970,44
30.Olt1479950,22
31.Prahova35942160,35
32.Satu Mare13346190,39
33.Sălaj1100030,13
34.Sibiu26819250,41
35.Suceava24751100,37
36.Teleorman13975110,41
37.Timiș55195340,54
38.Tulcea853540,21
39.Vaslui16178150,20
40.Vâlcea1657260,19
41.Vrancea10825110,20
42.Mun. București1868421040,76
43.Cazuri noi nealocate pe județe    1645*16 
 TOTAL1.097.452699 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 66 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA
2ARAD1
3ARGEŞ
4BACĂU1
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD
7BOTOŞANI
8BRĂILA
9BRAŞOV1
10BUZĂU2
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ1
14CONSTANŢA
15COVASNA
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ8
18GALAŢI1
19GIURGIU2
20GORJ
21HARGHITA1
22HUNEDOARA
23IALOMIŢA1
24IAŞI
25ILFOV3
26MARAMUREŞ
27MEHEDINŢI
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI9
29MUREŞ
30NEAMŢ3
31OLT2
32PRAHOVA6
33SĂLAJ
34SATU MARE
35SIBIU1
36SUCEAVA6
37TELEORMAN2
38TIMIŞ3
39TULCEA1
40VÂLCEA
41VASLUI2
42VRANCEA2
 Total        66

Până astăzi, 34.539 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.08.2021 (10:00) – 30.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 11 decese (4 bărbați și 7 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Bihor, Botoșani, Buzău, Călărași, Dâmbovița, Dolj, Mehedinți, Neamț, Vaslui și Municipiul București.

Unul dintre pacienții decedați, raportat de DSP Mehedinți, s-a infectat în Anglia.

Dintre cele 11 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 de ani, 2 la categoria 50-59 ani, 2 la categoria de vârstă 60-69 ani, 3 la categoria de vârstă 70-79 ani și 3 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.131. Dintre acestea, 280 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.074.747 de teste RT-PCR și 2.374.480 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.902 teste RT-PCR (2.075 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.827 la cerere) și 11.179 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 6.989 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.115 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.309 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 45 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 635 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Ultimele articole