Bogdan Racoviţan și Deian Sorescu au câștigat Supercupa Poloniei. Fundașul a deschis scorul în meciul cu Lech Poznan (Video)

Publicat: 10 iul. 2022, 11:45, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Rakow, echipa românilor Bogdan Racovițan și Deian Sorescu, a câștigat Supercupa Poloniei, în urma victoriei cu Lech Poznan, scor 2-0.

Fundașul Bogdan Racoviţan (22 de ani) a deschis scorul în minutul 43, cu un șut din voleu de la marginea careului de 6 metri. Pentru Racoviţan este primul gol reuşit pentru Rakow de când a fost transferat de la FC Botoșani, în ianuarie 2022. Mateusz Wdowiak a dublat avantajul echipei Rakow în minutul 51.

Mijlocașul Deian Sorescu (24 de ani) a fost rezervă neutilizată. Pentru cei doi jucători români este al doilea trofeu câştigat cu Rakow Czestochowa, după Cupa Poloniei, la finalul sezonului 2021-2022.