Campionatul Mondial de Handbal feminin 2021 | România, victorie la scor cu Iran. Urmează meciul contra Kazahstanului

Naţionala de feminină de handbal a României a debutat cu o victorie în Grupa C a Campionatului Mondial din Spania, scor 39-11 (20-3), cu reprezentativa Iranului. Principalele marcatoare pentru România au fost Laslo 6 goluri, Dincă 6, Rotaru 5.

Jucătoarele Iranului, debutante la un turneul final mondial, au atras privirile şi datorită echipamentului impus de legile musulmane. Acestea au purtat hijab, având capul şi gâtul acoperite complet şi doar faţa liberă. Tricolorele au făcut o primă repriză bună (20-3), dar au și tratat multe faze cu superficialitate.

În partea secundă, tricolorele au jucat prea relaxate. În minutul 19, la scorul de 12-2, Oana Borş (18 ani) a marcat primul gol la naţională. Din păcate însă, a avut o aterizare nefericită şi s-a accidentat grav la genunchiul drept, părăsind terenul pe targă şi plângând în hohote.

Portarul Yuliya Dumanska a încheiat cu un procentaj remarcabil, 77%, cu 10 şuturi apărate din 13 aruncări. Diana Ciucă a avut 33% (5 aruncări parate din 13). Golurile echipei Iranului au fost reuşite de Mina Vatanparast Tootoonsiz 6, Bahar Eizadgasht 1, Soona Bidadabdegah 1, Maryam Yousefi 1, Atieh Shahsavari 1, Elnaz Ghasemi 1. Portarul Fatemeh Khalili Behfar a apărat nu mai puţin de 18 aruncări (din 56), încheind cu un procentaj de 32%.

România va juca următorul său meci duminică, de la ora 19:00, contra Kazahstanului. Primele două clasate se califică în grupele principale. România are în palmares patru medalii la Campionatul Mondial: una de aur (1962), două de argint (1973 şi 2005) şi una de bronz (2015).