Carlos Alcaraz, noul campion de la Wimbledon

Publicat: 16 iul. 2023, 20:59, de Florentin Lucaniuc, în SPORT , ? cititori

Carlos Alcaraz, campion la Wimbledon, după o finală de 5 seturi uluitoare cu Novak Djokovic.

iderul mondial Carlos Alcaraz (20 de ani) l-a învins pe sârbul Novak Djokovic (36 de ani, 2 ATP) în finala Wimbledon 2023, scor 1-6, 7-6 (6), 6-1, 3-6, 6-4. A fost un meci electrizant pe care spaniolul și l-a adjudecat cu eforturi eroice.

Sârbul Novak Djokovic, numărul 2 ATP, a început în forță finala de la Wimbledon și a câștigat primul set cu 6-1, în 35 de minute, în fața liderului mondial, Carlos Alcaraz.

Este a doua finală de Mare Şlem pe care o dispută Alcaraz, după cea în care a triumfat la US Open 2022, împotriva norvegianului Casper Ruud.

Novak Djokovic, în vârstă de 36 de ani, numărul 2 mondial, luptă în finală pentru egalarea a două recorduri.

Astfel, poate egala recordul absolut de trofee de Mare Şlem, deţinut de australianca Margaret Court (24).

De asemenea, sârbul luptă pentru cucerirea celui de-al optulea său titlu la Wimbledon, performanţă ce i-ar permite să egaleze recordul de succese în această competiţie, deţinut de elveţianul Roger Federer.

Regele Felipe al VI-lea al Spaniei se află printre personalităţile invitate în loja regală de la Wimbledon, alături de prinţii de Wales şi copiii lor.