Carlos Sainz a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii. Incidente în timpul cursei

Carlos Sainz (Ferrari) a câştigat, duminică, Grand Prix-ul Marii Britanii, a zecea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Cursa a fost marcată de un accident în primul tur, fiind implicate câteva monoposturi.

Manifestanţi au pătruns pe circuit după accident şi s-au aşezat pentru a protesta. Ei au fost arestaţi. Protestatarii erau membri ai mişcării JustStopOil.

Pilotul iberic a fost urmat pe podium de mexicanul Sergio Perez (Red Bull) şi britanicul Lewis Hamilton (Mercedes).

Pe locul 4 a fost celălalt pilot Ferrari, monegascul Charles Leclerc, urmat de spaniolul Fernando Alonso (Alpine) şi britanicul Lando Norris (McLaren). Olandezul Max Verstappen, liderul campionatului, a fost în dificultate la volanul monopostului său Red Bull şi a încheiat pe un modest loc 7.

În clasamentul piloţilor, Max Verstappen, campionul mondial en titre, are un avans de 34 de puncte faţă de Sergio Perez.

Thailandezul Alexander Albon (Williams) şi chinezul Zhou Guanyu (Alfa Romeo), doi dintre piloţii implicaţi în accidentul produs în startul cursei, nu au „răni grave”, a indicat Federaţia internaţională de automobilism (FIA).

14. Yuki Tsunoda (Japonia/AlphaTauri) + 40.910

Au abandonat: Pierre Gasly (Franţa/AlphaTauri), Esteban Ocon (Franţa/Alpine), Valtteri Bottas (Finlanda/Alfa Romeo), Guan Yu Zhou (China/Alfa Romeo), George Russell (Marea Britanie/Mercedes-AMG), Alexander Albon (Thailanda/Williams).

În clasamentul piloţilor, Verstappen, cu 181 de puncte, este urmat de Perez – 147 p, Leclerc – 138 p, Sainz – 127 , Russell – 111 p, Hamilton – 93 p etc.

Red Bull este lider în clasamentul constructorilor, cu 328 puncte, devansându-le pe Ferrari – 265 p, Mercedes – 204 p, McLaren – 73 p etc.