Cât a costat zborul lui Nicușor Dan la Paris. Radu Miruță, intervenție la comunicațiile Spartan
Radu Miruță a spus joi, despre transportul cu aeronava militară C-27J Spartan din Paris, după ce președintele Nicușor Dan a rămas blocat în Franța timp de aproape 24 de ore, că a costat mult mai puțin față de anii trecuți. Înainte, deplasările aveau loc cu avioane private. Totodată, ministrul Apărării a intervenit după ce Nicușor Dan s-a plâns că aeronava cu care a zburat ar fi rămas fără sistem de comunicații.
De ce președintele nu s-a întors în țară, marți seară, cu Spartan-ul
Radu Miruţă a explicat de ce preşedintele Nicuşor Dan nu s-a putut întoarce în România, marţi seară, cu aeronava militară cu care a călătorit în Franţa, aşa cum era programat.
Acesta a precizat că, la momentul respectiv, condiţiile de aterizare de la Bucureşti nu erau suficient de bune pentru aeronavă; plafonul de nori era sub 60 de metri, iar vizibilitatea sub 600 de metri.
„Este un aparat de zbor configurat pentru misiuni militare, aterizează şi în condiţii meteorologice mai proaste decât cele cu minimă siguranţă, însă nu se întâmplă asta cu preşedintele la bord”, a argumentat ministrul.
Motivul pentru care nu a plecat în a doua zi imediat de dimineață este pentru că starea aeroportului nu a permis decolarea.
„Avionul a fost pregătit, avionul nu are absolut nicio problemă, însă ninsorile cu nevoia de degivrare, cu capacitatea aeroportului de a degivra și de a elibera pista de zăpadă, nu au permis rulajul pe pistă.”
Avioanele comerciale au avut alte caracteristici tehnice, care să permită aterizarea sub plafonul de 60 de metri, adaugă Miruță. Avionul Spartan nu are aceste caracteristici.
Cât a costat zborul președintelui la Paris, cu Spartan-ul
„Acum, referitor la costuri, căci aici am auzit o dimensiune mare de dezinformare, am verificat punctual. Există două componente ale acestor costuri de zbor. O componentă a costurilor directe, care pentru zborul la Paris de acum 3 sau 4 săptămâni, pe care am zburat și eu împreună cu domnul președinte Nicușor Dan, costurile directe pentru penultimul zbor la Paris, că pentru acesta încă nu a venit factura, au fost de 6720 de euro. Și asta înseamnă combustibilul, taxele de aeroport, diurna piloților.
Pe lângă aceste costuri, mai există o componentă de costuri indirecte, care înseamnă uleiuri schimbate, filtre, costuri de mentenanță, aceste costuri, dacă scoatem din ele amortizarea avionului, pentru că oricum România a cumpărat acest avion, rămân la 2630 de euro pe ora de zbor.
Pe ansamblu, penultimul cost al președintelui Nicușor Dan cu aeronava Spartan la Paris a costat undeva la 30.000 de euro.”, a declarat ministrul Radu Miruță.
Ca o comparație, ministrul a precizat că, în timpul fostei administrații prezidențiale, un zbor până la Paris, în perioada 2023-2024, a costat de șase ori mai mult. Raportat la prețurile de atunci și dacă acestea ar fi indexate la nivelul actual, diferența ar fi probabil și mai mare, spune el.
În acest context, ministrul a subliniat că informațiile potrivit cărora avionul ar fi avut probleme tehnice sau că zborul ar fi implicat costuri mai mari decât închirierea unei aeronave private sunt „complet neadevărate”.
Miruță: După ce STS vine cu soluții, voi discuta cu cei de la Spartan
„În momentul de față avionul Spartan cu care s-a zburat permite comunicații scrise prin satelit în regim criptat. Există posibilitatea de mesaje text, dar nu de comunicații audio. Am discutat cu STS ca să fie integrate și comunicații pe bandă mai largă, care vor fi integrate cu producătorul avionului. Se poate lua legătura cu președintele. E ca și cum ar fi într-o ședință și cineva îl atenționează că trebuie să fie atent la o comunicare”, a spus ministrul Apărării.
„Așa cum este dotat avionul Spartan nu permite mai multe comunicații decât text. Cei de la STS sunt responsabili, nu este sarcina mea. Înțeleg că cei de la STS au variantele pe care ni le vor transmite și noi ne vom transmite producătorului avionului. Este un regim special, nu se ia un telefon din comerț, ci trebuie integrat în infrastructura avionului”.
Nicușor Dan: Cu Spartanul nu avem comunicații
Întrebat la Paris dacă este un inconvenient faptul că nu există un avion capabil să meargă și pe condiții meteo nefavorabile, Nicușor Dan a răspuns:
„La un moment dat, va trebui să avem un avion prezidențial. Nu numai pentru președinte, ci și pentru miniștrii care se duc în delegații, când sunt lucruri importante. Pentru că avionul ăsta face mult mai mult decât un avion normal. Iar în interior nu avem comunicații. Când suntem înăuntru, suntem izolați. Dar nu se pune problema (de a avea un avion prezidențial) în 2026”, afirmă Nicușor Dan.
Radu Miruță spune că nu a auzit ca Administrația Prezidențială să fi cerut Wifi pe aeronava Spartan. El spune că orice urgență care apare în timpul unui zbor îi poate fi comunicată președintelui, iar aeronava poate să aterizeze în maxim jumătate de oră pe orice aeroport.